letmdja
A zsirfgazellk magnyosan vagy legfeljebb tz llatot tmrt csordkban – agglegnycsapatokban s tehenekbl s borjaikbl ll csoportokban – lnek. Az egyes llatok krlbell 1,5-3,5 ngyzetkilomteres terleteket hasznlnak, amelyek tfedsben vannak egymssal. Az ivarrett bikk territorilisan viselkednek: terletk hatrait vizeletkkel, rlkkupacokkal s mirigyvladkukkal jelzik. A betolakodk bikkat elzik: ilyenkor szilrd koponyaalapjuknak s masszv szarvaiknak ksznheten ers klelsekkel tudnak sszecsapni ellenfeleikkel.
A gerenukok nappal aktvak, ilyenkor fogyasztjk bokor- s falevelekbl, bimbkbl, hajtsokbl, termsekbl s virgokbl ll tpllkukat. A magasan lev tpllkot kt lbra magasodva, mells patit a fa trzsnek vagy gainak tmasztva ri el, s ers fels ajka s nyelve segtsgvel tpi le. Akr 2-2,5 mteres magassgig is felr. Vzignyt alapveten a tpllkbl elgti ki, ivsra tbbnyire nincs szksge.
A zsirfgazellk vsz esetn nem az azonnali meneklst vlasztjk, hanem elbjnak a boztosban, ahonnan hossz nyakuk rvn mozdulatlanul figyelhetik a helyzetet. Ha mgis szreveszik vagy a kzelbe mennek, jellegzetes, lapul getssel meneklnek el, nyakukat testkkel egy vonalban elrenyjtva. Hangadsuk vltozatos: a riadalmat zmmg hanggal, az idegessget fttyel, a rendkvl nagy veszlyt pedig les bgetssel jelzik.
|