Cikkek : Antik afrikai korsk kerltek el az Aquincum keleti temetjbl |
Antik afrikai korsk kerltek el az Aquincum keleti temetjbl
"A Duna-parti temet nagyrszt a volt Gzgyr terletn hzdik. A XIX. szzad vge ta ismert, hogy rmai kori temetkezsek vannak ezen a terleten, a nekropolisz valdi mretrl, arrl, hogy milyen hatalmas kiterjeds temet hzdik itt, igazbl csak az utbbi 15 vben, a Grafisoft-park ptse kapcsn alkothattunk kpet. Az Aquincumi Mzeum ltal vgzett feltrsok sorn eddig kzel 1400 rmai kori sr kerlt el, de ez is valsznleg csak a tredke annak a hatalmas temetnek, amely itt hzdott. Ez volt a vros egyik legfontosabb nekropolisza, az egyszer vrosi lakossg temetkezett itt. A srok nagyon vltozatosak, mivel a Kr.u. I. szzad vgtl, teht a vros legkorbbi idszaktl egszen a legutols peridusig, a Kr.u. IV. szzad vgig, az V. szzad elejig hasznltk a nekropoliszt, ennek megfelelen nagyon vltozatosak a temetkezsi a rtusok" - emelte ki Lassnyi Gbor satsvezet.
A nekropoliszban egyarnt kerltek napvilgra hamvasztsos s csontvzas temetkezsek. Az elhunytakat fldbe temetett, kzponti gethelyen hamvasztottk el, majd hamvaikat ltalban textilbe vagy kisebb, szerves anyagbl kszlt trolba gyjtttk ssze, s temettk el. A srba tel- s italldozatot tartalmaz kermiaednyeket helyeztek, alkalmanknt egy-kt hasznlati trgyat is mellkeltek.
A csontvzas temetkezsek esetben a halottakat tbbnyire fakoporskban helyeztk vgs nyugalomra, ezekbl ltalban megmaradtak a szegek. Az elhunytak ruhzatbl sokszor a saruk talpnak vasszgei rzdtek meg, illetve csatok s egyb viseleti trgyak is alkalmanknt fennmaradtak.
 |
A kt szak-afrikai kors |
A kt szak-afrikai ednyrl Lassnyi Gbor elmondta, hogy egy egyfl kors ms ednyekkel egytt egy hamvasztsos srban fekdt. A msik egy ktfl edny, amely egy gazdagon felkszerezett fiatal n holttestnek lbnl nyugodott.
"Nagyon gazdag volt ez a sr, tbb kisebb aranytrgyat, gy egyebek kzt flbevalt talltunk, illetve egy nagyon szp karkt kerlt el gagtbl. Ez egy fekete k, amelyet a mai Franciaorszg terletn bnysztak. vegednyek is napvilgra kerltek, illetve egy elefntcsontnyel kisks" - sorolta az satsvezet.
Vmos Pter rgsznek, a rmai kermiamvessg szakrtjnek tjkoztatsa szerint a finom kidolgozs, vkony fal, fnyes vrs bevonat, terra sigilltnak nevezett ednyeket nvnyi s mitolgiai brzolsok dsztik, kzttk megtallhat a lantjn jtsz Apoll, Lda a hattyval s Eurp elrablsa. A trgyakat a mai Tunzia terletn, az egykori Africa Poroconsularis nev rmai provinciban gyrtottk a Kr. u. III. szzad kzepe tjn.
"Br ksbb, a Kr. u. III. szzad vgn s a IV. szzadban kis szmban importltak innen kermiatrgyakat - elssorban tlakat, tnyrokat - a Dunai tartomnyokba, a most Aquincumban tallt dszes korskhoz hasonl, nagyon trkeny korai tpusok eddig teljesen ismeretlenek voltak Pannonia terletn. Ezek a maguk korban is ritkasgnak szmthattak az eurpai tartomnyokban, gy minden bizonnyal komoly rtket kpviselhettek itt" - magyarzta Vmos Pter.
Mint elmondta, egyelre csak sejteni lehet, hogy miknt kerltek ezek az ednyek Eurpba. A helyi kermiagyrts mellett a Kr. u. III. szzad kzepig fleg galliai s germniai mhelyekbl szlltottak nagy mennyisgben finom kidolgozs, asztali ednyeket a pannoniai piacokra, elssorban folyami ton. A Kr. u. 250-260-as vekben azonban slyos germn tmadsok rtk az eurpai tartomnyokat, emiatt a Rajna-krnyki gyrak nagyrszt megszntek: ebben az idszakban kezddhetett meg az szak-afrikai kermiamhelyek termkeinek minden bizonnyal igen kltsges importja a Duna-vidki tartomnyokba.
|