Cikkek : Flvr gyerekeket tettek nemzkptelenn a ncik |
Flvr gyerekeket tettek nemzkptelenn a ncik
Az 1936-ben indult "roadshow" meglmodja - egy libriai anya s egy nmet apa gyermekeknt szletett - Juliette Tipner volt. A ltvnyossg eredeti cljaknt azt hatroztk meg, hogy Nmetorszg ezltal testkzelbl ismerhesse meg az afrikai kultrt. Juliette trsulatt azonban 1940-ben tvette az SS s Joseph Goebbels.
"Az ekkortl propaganda clokra felhasznlt utaz ltvnyossg ideolgiai szereppel is brt" – rja knyvben dr. Clarence Lusane, az Amerikai Egyetem kutatja. A trsulaton keresztl mg tbb afrikaival kapcsolatba tudtak lpni, ebbl szintn profitlt a vezets. A rendezvny viszont nem volt sikeres, 1941-ben megszntettk.
A legnagyobb "gondot" azonban mgis a francia gyarmatokrl rkez afrikai katonktl s a nmet anyktl szrmaz flvr gyerekek okoztk, akiket Hitler "Rajna-vidki fattyaknak" nevezett. Ezen gyerekek sterilizlsrl az 1970-es vekben mr Reiner Pommerin professzor, Nmetorszg egyik vezet trtnsze is knyvet rt. Ezeket a beavatkozsokat titokban hajtottk vgre, mert ellenkezett az 1938-as nci trvnnyel. "Pontos szmot nem lehet biztosan tudni, de krlbell 400 gyereken vgeztk el a mttet. Szerencsre voltak olyan gyerekek is, akiket az afrikai katonk fogadtak be" – mondta a professzor a Deutsche Welle cm nmet lapnak.
A knyv megjelensig ez az eset jformn ismeretlen volt az emberek szmra. Sokan mg ma is keveset tudnak a fiatalok sorsrl. Pommerin professzor szerint ez azzal magyarzhat, hogy az emberek tbbsgt nem rdekli a kisebbsgek sorsa. Dr. Tina Campt, a Duke Egyetem trtnsze a szigoran titkos mveleteknek, illetve az Africa-show programjnak tulajdontja ezt a hinyossgot. Szerinte "az Afrika-show minden bizonnyal elterelte az emberek figyelmt".
Mivel jelenleg is nagyon kevs afrikai szrmazs ember l Nmetorszgban, mg nem ismertk fel annak a jelentsgt, hogy a tllk visszaemlkezsei mennyire fontosak lennnek. Radsul Campt szerint az ilyen tpus kutatsok nem kapnak tmogatst. Nem gy, mint Amerikban, ahol az emberi jogok mozgalma hatalmas vltozst hozott a 60-as vekben.
A professzor publikcijt sem fogadta nagy rdeklds, de a Szocilis Demokrata Prt felismerte a jelentsgt. A prt egyik kpviselje az ldozatok nevrl s cmrl rdekldtt, krptolni szerettk volna ket. Pommerin azonban egybl felismerte a nemes gy mgtt meghzd politikai rdeket. "Tudtam, hol lnek ezek az emberek, de nem akartam felzaklatni az letket. Mr lttam magam eltt a hreket a tvben, ahogy a kompenzcik tadst mutatjk. El akartam kerlni, hogy a lakkzssg megpecstelje ezeket az embereket, mondvn: k azok, akiket annak idejn sterilizltak" – fejtette ki vlemnyt a professzor.
|