Cikkek : skori vizeletmintkkal az ghajlatvltozs nyomban |
skori vizeletmintkkal az ghajlatvltozs nyomban
A szirtiborzflk, amelyek Afrika szraz, szikls trsgeit kedvelik, s elssorban Nambiban s Botswanban honosak, igen rdekes teremtmnyek. Az aprcska llat megjelensben leginkbb a tengerimalacra hasonlt, mindazonltal az elefnt s a lamantin a legkzelebbi l rokonai.
Igazn rdekess nem e meglep rokonsg teszi a szirtiborzflket, hanem az a szoksuk, hogy nemzedkrl nemzedkre, sok vezreden t hagyomnyozzk egymsra kzssgi "latrinikat". A vizelet s az rlk kemny masszv ll ssze, kivl vizsglati anyagot knlva a kutatknak.
Elsknt Louis Scott dl-afrikai kutat foglalkozott szirtiborzflk anyagcserjnek megkvesedett vgtermkvel, amelyben a polleneket vizsglta. A kzelmltban viszont a Leicesteri Egyetem fldrajztudsai - Andrew Carr s Arnold Boom vettk grcs al a szirtiborzflk "latrinit".
"A mltbli ghajlatvltozsokat ltalban a mocsarak vagy a tavak ledkrtegnek vizsglatval prbljuk nyomon kvetni. A szraz dl-afrikai krnyezetben erre nem szmthattunk, szerencsnkre a szirtiborzflk megkvesedett vizeletben elg szerves anyag maradt fenn" - magyarzta Andrew Carr.
A kutatk egyrszt a szirtiborzflk szervezete ltal termelt szerves molekulkat, msrszt az emsztetlen nvnyi maradvnyokat sikerlt azonostaniuk. E biomarkerek alapjn felderthet, hogy milyen nvnyekkel tpllkoztak az llatok, azaz milyen krnyezetben ltek, s hogyan vltozott nhny vtizedes hibahatron bell az ghajlat az elmlt harmincezer v sorn.
"A trsgre vonatkoz paleoklimatolgiai s kolgiai ismereteink igen hinyosak. Egy nagyon dinamikusan vltoz korendszerrl van sz, s gy tnik, hogy a trsg klmja komplex mdon vltozott a legutbbi jgkorszak vge ta" - hangslyozta Andrew Carr.
|