Cikkek : denkertben lakhattak a hideg ell menekl semberek |
denkertben lakhattak a hideg ell menekl semberek
A kutatk ltal „denkertnek” nevezett hely az egyetlen olyan afrikai terlet volt, amely a 195 ezer vvel ezeltt kezddtt jgkorszak ellenre is folyamatosan lakott volt. Az satsok sorn bebizonyosodott, hogy a ds nvnyzet s a tpllkban gazdag tengeri llnyek kombincija kvetkeztben az semberek olyan tpllkozsi forrsokra leltek, amelyekkel t lehetett vszelni a szlssges idjrsi vltozsok viszontagsgait.
„Rviddel a Homo sapiens kifejldse utn a klimatikus vltozsok miatt majdnem kihalt az emberisg” – jegyezte meg az Arizonai llami Egyetem Eredetkutat Intzetnek rszrl Curtis Marean professzor. „A legutbbi kutatsok azt sugalljk, hogy az a kisszm populci, amely a mai ember fejldst lehetv tette, az Afrika dli partjainl tallt lelemnek ksznheten maradt letben” – tette hozz.
Ez az elmlet, amely szerint a korai ember egyszer csak kis npessgg zsugorodott, megmagyarzza azt a tnyt is, hogy a modern ember genetikai trkpe sokkal kevsb vltozatos, mint ms fajok esetben. Nhny tuds szerint ez alatt az id alatt a populci nhny szz fre cskkent, de ms kutatk ezt nem ltjk annyira megalapozott okfejtsnek.
A kutats sorn Marean a dl-afrikai Cape Towntl 386 kilomterrel keletre fekv elszigetelt barlangokban (Pinnacle Point) szmos, 164 ezer vesnl is idsebb rgszeti leletre bukkant, amely azt bizonytja, hogy ezek az emberek rendkvl termkeny fldn lhettek.
|