Cikkek : Etipiai lehet a vilg legkorbbi kpes keresztny kzirata |
Etipiai lehet a vilg legkorbbi kpes keresztny kzirata
A Garima Evangliumot egy a vilgtl teljesen elzrt etipiai kolostor rizte a Tigr rgi ktezer mter magas hegyei kztt. A szubszaharai Afrika korai keresztnysgnek egyedlll emlke tszz vvel elzi meg a hozz hasonl rsos emlkeket, de egy radiokarbonos kormeghatroz vizsglat mg ennl is korbbra, Abba Garima atya, a kolostor alaptja korhoz kti a kzirat szletst. A szerzetes 494-ben, Konstantinpolybl rkezett Etipiba, hogy aztn a legenda szerint egyetlen nap alatt lemsolja az iratokat, amelyhez a Teremt mg a napfelkelte idpontjt is kitolta.
Az Evangliumok ltezsrl elszr 1950-ben a brit mvszettrtnsz, Beatrice Playne adott hrt. Jllehet nket nem engedtek a kolostor falai kz, a kutatt magas rang ltogatnak gondoltk, ezrt a vezetk megmutattk Playnenek a maga nemben pratlan szveget. A hatvanas vekben a francia Jules Leroy kezdte tanulmnyozni a kziratot; a kutat kt klnll rszre osztotta (Garima I s Garima II) az Evangliumot, s volt az, aki arra a kvetkeztetsre jutott, hogy a szvegek 1100-ban keletkezhettek. A kzirat tanulmnyozst nagyon megneheztette, hogy az egyszer sem hagyta el kolostor terlett, rendkvl messze volt, s kevs kutatnak adatott meg a lehetsg az Evangliumba val betekintsre.
Az etip mvszetre specializldott Jacques Merciernek tszr volt alkalma kzelebbrl megtekintenie az rsokat, s az egyik ilyen vizsglat sorn a francia kutat kt pergamenrszletet kldtt tovbb az oxfordi egyetem rgszeti laboratriumba. A Garima II-bl szrmaz – valsznleg kecskebrbl kszlt – rszlet 330-540-re, mg egy msik dsztett oldal 430 s 650 kz datldik, a kett kzprtke pedig 487 s 488.
gy knnyen elkpzelhet, hogy az Evangliumot a szerzetes rkezsvel sszekt tradci akr igaz is lehet – br annak kicsi a valsznsge, hogy a munka egy nap leforgsa alatt szletett volna meg. Mercier szerint azonban – ha pusztn csak a szvegezsi szempontokat vesszk figyelembe – a kzirat ksbbre, a 7. szzadra datldik, de mg gy is az 586-ban befejezett, jelenleg Firenzben rztt szr Rabbula-kdex utn az egyik legkorbbi fennmaradt keresztny kziratnak szmt.
A Garima Evanglium els rsze tizenegy, mg a msodik tizenht illusztrlt oldalt tartalmaz, amelyben a ngy evanglista portrja is lthat. A kpek korai biznci stlusban kszltek, de krds, hogy azokat hol festettk. Mercier szerint a Garima I illusztrcii Szribl vagy Jeruzslem krnykrl szrmazhatnak, mg a msodik rsz kpei a kopt egyiptomi dsztsekkel mutat rokonsgot. A geez nyelven rdott szvegek lapjain hsz madrfajt klnbztettek meg a kutatk, az elzetes vizsglatok szerint a legtbbjk a Kzel-Keleten honos.
nmagban mr az is nagyszer eredmnynek szmt, hogy a szveg egyltaln fennmaradhatott, ugyanis a korai etip szvegek legnagyobb rsze megsemmislt az idk sorn. Nagyon keveset tudunk magrl a kolostorrl: az 1530-as vekben iszlm hdtk ldozatul esett, majd 1896-ban az els olasz-abesszin hbor alatt az ellenllk egyik kzpontjnak szmtott, 1930-ban pedig tz keletkezett az egyik pletrszben.
Korbban azt feltteleztk, hogy a kzirat a portugl kpln, a Francisco lvarez ltal felfedezett – Garima atya rejtekhelyl is szolgl – barlangban vszelhette t a vszterhes idket. Az etipiai zsinat most az jbl az rdeklds kzppontjba kerlt Evanglium biztonsgt flti, a szvegek ugyanis a keresztnyek szent iratainak szmt – az etip keresztny egyhz ezrt a kzirat biztonsgos megtekintst egy mzeum fellltsval ltta megoldottnak.
|