Cikkek : Nem volt totlis kudarc Che Guevara kongi kalandja |
Nem volt totlis kudarc Che Guevara kongi kalandja
Fidel Castro bels ellenzknek leszmolsa utn egy hagyomnyosan az eurpaiak rdekszfrjba tartoz trsget, az afrikai kontinenst szemelte ki magnak. Miutn ltrehozott egy kemnyvonalas „afro-zsiai” blokkot (Vietnm, szak-Korea, Ghna, Guinea), gy dnttt, hogy ipargyi minisztere, a kereskedelmi szerzdsek tucatjt tet al hoz – s ezzel az amerikai tmogatsrl mr korbban eles kubai gazdasgot fellendt – Ernesto Che Guevart bzza meg az afrikai gyek irnytsval. Castrt ebbli dntsben az is motivlta, hogy sikertelenl vgzdtt a dl-amerikai kontinensen – gy Dominikban, Panamban s Venezuelban – tervezett forradalom exportja, figyelme gy a gyarmati igt lerz afrikai orszgok fel fordult.
A sokig csak diplomciai fronton tmad Havanna a kubai raktakrzis utn sokkal agresszvebben kvnt fellpni rdekei rvnyestshez, s egyszersmind meg akarta mutatni: npe nem alrendelt tbb, legalbbis abban az rtelemben, ahogyan azt Hruscsov 1962 oktbernek forr napjaiban gondolta. Che Guevara 1965-ben dnttt gy, hogy az ltala tkletesre csiszolt gerillaharcmodort a kongi krzisben is megprblja kamatoztatni.
Nasszer egyiptomi elnk elre figyelmeztette Che-t, hogy a kongi kaland kudarcra van tlve, az argentint mgis – jllehet a vrtnl kisebb mrtk – tmogatsban rszestette. A felebarti intelem ellenre Che Guevara Ramn Bentez lnven a hbors vezetbe utazott, ahol a marxista Simba mozgalmat vette prtfogsa al. Munkjt nagyban segtette, hogy a Castro-testvrekkel egytt kontinens szerte kmllsokat ptett ki, majd rszt vett a klnbz gerillacsapatok kikpzsben.

Che – parancsnokhelyettese, Victor Dreke oldaln – tizenkt fs kubai expedcis csapatval 1965. prilis 24-n rkezett meg Kongba, akiket hamarosan kzel ktszz kubai trsuk kvetett – a kontingens sszessgben nagyobb ert kpviselt, mint a bolviai forradalom idejn felvonultatott erk.
A nyelvi nehzsgeket lekzdend – br a forradalmrra idvel ragadt nmi a szuahlibl – Che egy tolmcsot is vitt, aki ksbb csodlattal vegyes tisztelettel beszlt az argentinrl, amirt a marxista vezet ugyangy kezelte a helyieket, mint a fehreket. Che Guevara azonban hamarosan kibrndult a kongi gerillkbl, s klnsen Laurent-Dsir Kabila csapatainl tapasztalhat kosz s fegyelmezetlensg verte ki nla a biztostkot.
Che helyzett tovbb neheztette, hogy a kubai emigrnsokkal s a CIA-val kapcsolatban ll dl-afrikai erk (a Nagy-Britannia zsoldjban ll „Mike” Hoare vezetsvel) a Kongi Nemzeti Hadsereget folyamatosan tjkoztattk a forradalmr s harcostrsai hollte fell, az amerikai nemzetbiztonsgi hivatal pedig lnyegben minden, a forradalmr s szvetsgesei kztti prbeszdrl tudomst szerzett.
Castro szemben a forradalom szempontjbl a Tanznia-Algria-Kong hromszg kzl az utbbi volt a legfontosabb, nem utolssorban azrt, mivel Katanga tartomnya hatalmas urniumkszlettel rendelkezett. A „jefe maximo” a rhodesiai s a dl-afrikai fehr kormnyokat akarta megbuktatni, s nem titkolt clja volt, hogy az afrikai dzsungelbe csalja be az Egyeslt llamokat – vgl mindkt clja balul slt el.
Che Guevara Kongi napljban a kudarcrt a helyieket vdolta, mondvn, a kongi felkelk inkompetensek s harci vgyuk sem megfelel mrtk; br az mr az sara volt, hogy nem sikerlt egyestenie a rhodesiai antikolonista erket. Azonban az orszgban maradt harcosok ksbb a portugl uralom ellen kzd angolai rebelliseknek nyjtottak segtsget, amely a kis hideghbor (1980-88) leghosszabb afrikai konfliktusa, az angolai polgrhbor magvait vetette el.
A forradalmr gy foglalta ssze a szmra katasztroflisan vgzd kongi kalandot: „Az emberi tnyezn buktunk el. Nem volt harci kedv, a vezetk pedig korruptak, nem lehet mit csinlni.” Che ezt kveten Dar es Salaamba, majd Prgba utazott, ahol sszegyjttte memorjait s ert gyjttt legjabb, a ksbb vgzetesnek bizonyul bolviai expedcijhoz.
|