Cikkek : Aki visszaadta a feketk mltsgt |
Aki visszaadta a feketk mltsgt
A pnafrikanizmus flretolta a kulturlis klnbsgeket, a rabszolgasg kzs lmnyt pedig az ideolgia gyjtpontjba lltotta, s a szolidarits magvt elhintve ellenllsra s egysgre szltotta fel a fragmentlt afroamerikai trsadalmat. A 18. szzad vgre bontott zszlt az els olyan mozgalom, amely az egymstl fldrajzilag tvol es, magnyos kezdemnyezseket a maga korltozott mdjn egysgbe kvnta forrasztani. A londoni Afrika Fiai gylseket tartott, de f tevkenysge a brit notabilitsoknak cmzett levl-kampny volt, amelynek ksznheten olyan szemlyekkel is kapcsolatba lptek, mint a walesi herceg, vagy ppen III. Gyrgy kirly.
A modern kori pnafrikanizmus a szzadforduln bontakozott ki: a krszlet Afrikai Szvetsget a trinidai Henry Sylvester-Williams szervezte meg 1887 krl, els konferencijukat pedig 1900-ban tartottk, amelyen olyan delegltak jelentek meg, akiknek „ereikben afrikai vr csrgedezik s akik afrikai leszrmazottakkal rendelkeznek”. A koncepci eredetileg a kontinentlis Afrika egysgnek megteremtst szorgalmazta (szak-Afrika nlkl), azonban a trekvsek ksbb kiterjedtek a tengerentli afrikai diaszprra is.

A huszadik szzad eltt mr tbben is szorgalmaztk, hogy a fekete kontinens gyeinek megvitatshoz elengedhetetlen a klfldn l afrikaiak rszvtele. A pnafrikanizmust globlis tmegmozgalomm Marcus Garvey alaktotta t (garveyizmus), aki mr szlfldjn megtapasztalhatta, mekkora szerepet jtszik a brszn a mindennapi letben, Jamaicban a mulattok ugyanis rendre kiszortottk a feketket a papi s a kzhivatali llsokbl.
Garvey szervezete (UNIA-ACL, 1914) a politikai paletta szles spektrumt inspirlta, kztk az Iszlm Nemzetet s a rasztafri mozgalmat is – utbbi pldul vallsi prftt ltott szemlyben, a rasztafrik ugyanis Hail Szelasszi csszr trnfoglalsban Garvey jslatnak („fekete kirly megkoronzsa”) beigazoldst vltk felfedezni. Filozfijnak alapeszmje a „megvlts” volt, f clkitzse pedig az eurpai gyarmattart hatalmaknak a kontinensrl val kiebrudalsa.
A sznoki kpessgeit a Hyde Park sznoki sarkban csiszolgat Garvey hazatrse utn azt a kvetkeztetst vonta le, hogy el kell segteni az afrikaiak egyestst, amelybl nem zrhatak ki a kontinensen kvl lk. A felszabadtott rabszolga Booker T. Washington ltal a feketk egyetemeknt megalaptott Tuskegeee Institute mintjra Garvey – aki az Egyeslt llamokba nem titkolt szndkkal igjnek hirdetse miatt rkezett – Jamaicn akarta megteremteni a sznes brek els magn felsoktatsi intzmnyt, ezrt pnzszerzsi akciba kezdett.
Garvey felfigyelt arra, hogy a feketk nem rendelkeznek igazi vezregynisgekkel, ezrt miutn megtartotta els nyilvnos beszdt egy New York-i templom falai kztt, 38 llamot rint kampnyba kezdett. Az amerikai fehr trsadalomba val integrcit srget afro-amerikai intellektusok fltkenyen tekintettek Garvey egyre npszerbb szervezetre. 1917-ben Garvey egykori szocialista s kommunista trsaival New York-ban megalaptotta az els Jamaicn kvli szervezet is, a szz emberletet kvetel St. Lous-i faji zavargs pedig nagy lkst adott a mozgalom tovbbi trnyersnek: 1920-ban a szervezet tagjainak szma elrte a ngy millit.
Garvey szent meggyzdssel hitte, hogy a feketknek j otthonra van szksgk, ezrt meghirdette a Libria-programot, azonban a kollgiumok, egyetemek, vasutak s ipari ltestmnyek ptst magba foglal vllalkozst rossz szemmel nztk az rdekeiket flt eurpai hatalmak s a libriai elit is, a terv gy hamarosan ktba esett. A fradhatatlan Garvey azonban futszalagon gyrtotta a feketk gyt felkarol kezdemnyezseket. Tbbek kztt az nevhez fzdik a Nger Gyrak Vllalata, egy fekete ortodox egyhz megalaptsa, az UNIA szcsveknt funkcionl Negro World szerkesztse s a Black Star (a fekete csillag Ghna zszlajn is megtallhat, Kwame Nkrumah elnk pedig a nemzeti labdarg csapatot nevezte el gy) hajzsi rszvnytrsasg elindtsa.
Az utbbi vllalkozsa krl kialakult anomlik miatt Garveyt t vre eltltk, azonban az tlet fellvizsglsa utn Jamaicba deportltk a vezett. Garvey a pnafrikanizmus msik atyjval, W.E.B. Du Boisszal is sszeakasztotta a bajszt (a tuds a „nger fajra leselked legnagyobb veszlynek”, „alacsony, csnya, kvr embernek” tartotta Garveyt), a kt vezet ugyanis nem volt kpes dlre jutni a „Vissza Afrika” krdsben (Garvey minden sznes brt vissza akart kltztetni Afrikba, mg Du Bois azt vallotta, hogy a feketk sajt elhatrozsuk szerint cselekedjenek).
A tbbnyire kudarccal vgzdtt kereskedelmi vllalkozsai utn Garvey a Nemzetek Szvetsgnl is prblkozott a Nmetorszgtl elvett gyarmatok visszaszerzse rdekben - sikertelenl. Az 1940-ben elhunyt vezet azonban a pnafrikanizmus egyik megteremtjeknt vonult be a trtnelembe, aki eltt olyan nagysgok rttk le kegyeiket, mint Martin Luther King, aki azt mondta rla: „ngerek milliinak adta meg mltsguk rzst.”
|