Cikkek : Az afrikai holokauszt az emberisg legnagyobb tragdija |
Az afrikai holokauszt az emberisg legnagyobb tragdija
Az amerikai szentus szerecsenmosdatsa a legjabb mrfldk a rabszolgasg trtnetben: idn jniusban szletett meg a trvny, amely millik meghurcolsa s nyomorba dntse miatt kveti meg az afrikaiakat.
A tizentdik szzad kzeptl kezdve Afrika is bekapcsoldott a rabszolga-kereskedelem vrkeringsbe, aminek kvetkeztben a fekete kontinens populcija fokozatosan apadt, Eurpa pedig learatta ennek babrjait. Kezdetben ez csak az eurpai kontinensen mr meglev emberkereskedelmet egsztette ki; sznes brek a 15. szzad eltt is elrtk Eurpt, s a vilg tbbi rszn – gy a Kzel-Keleten – is felbukkantak. A transzatlanti kereskedelem nyitnya Portuglia felemelkedshez kthet, a luzitnok ugyanis kiterjedt hajzsi ismeretek birtokban, az cenok meghdtsa utn kezdtk felfedezni Afrika szubszaharai rszt, s indultak el a nyugati part kizskmnyolsra.

A 16. szzad elejn az elhurcolt fekete brek rkezse miatt Lisszabon npessgnek tz szzalka rendelkezett mr afrikai felmenvel. A spanyolok 1503-ban szlltottk az els rabszolgt Eurpbl az jvilgba, s 1518-ra az els foglyokat mr kzvetlenl a fekete kontinensrl hajztattk be, legtbbjket Nyugat-Afrikbl: Szeneglbl, Beninbl, Kamerunbl, Nigribl s Angolbl – a nyugati terletek a 19. szzad els felben annyi rabszolgt biztostottak az jvilgnak, mint az sszes tbbi afrikai rsz egyttvve. Hrom vros, Bonny, Whydah s Luanda kiktje felelt szinte kizrlagosan a kereskedelemrt.
A trtnszek kztt jra s jra kitr a fekete kontinensrl erszakkal elszaktott rabszolgk krli szmhbor: egy a kilencvenes vek vgn kszlt kutats szmukat 10-11 millira teszi, akik kzl krlbell msfl millinyian haltak erszakos halt a hajkon – ahol az emberek egyms hegyn-htn, sszelncolva, lemeztelentve ltek – kitrt lzadsok kvetkeztben, vagy veszett oda az embertelen krlmnyek kvetkeztben az tlagosan kt hnapig tart t sorn. A hajk ltszmnak negyede gyermek volt, amely arny egyetlen 20. szzad eltti migrcis folyamat statisztikjval sem mrhet ssze. Az 1867-ig (amikor az utols transzatlanti haj rkezik meg Brazliba), hrom s fl vszzadig tart kereskedelembl a portuglok/brazilok (akik mr az 1850-es vekben kezdik feltartztatni a rabszolgkat szllt hajkat) vettk ki a legnagyobb rszt a maguk 5,8 milli rabszolgjval; ket kvetik a britek (3,2 milli) s a francik (1,3 milli)
Az "afrikai holokauszt" (szuahli nyelven maafa) tbbek kztt azrt is volt sorscsaps a fekete kontinens szmra, mert az emberi erforrstl megfosztott fldrsz a 16. szzad eltt gazdasgi s trsadalmi rtelemben is felvette a versenyt Eurpval: Mali kirlysga a 14. szzadban pldul nagyobb volt Nyugat-Eurpnl s a vilg egyik leggazdagabb llamnak tartottk.

A trtnszek kzl nhnyan azt lltjk, hogy abban az idben a rabszolgasg helyi jelleg volt, s azt az Eurpbl szrmaz igny tette szervezett. Az afrikaiak rendszerint bntetsbl, csaldi adssg trlesztsnek elmaradsakor, vagy hadifogolyknt vlhattak rabszolgv: az eurpai gyarmatostk ltal knlt lvezeti s hasznlati cikkek pedig tovbbi sztnzst adtak a szervezetlen formj kereskedelem intzmnyestsre.
A cukorbl, tebl s kvbl szrmaz profit volt a hromszg (Eurpa, Afrika, Amerika) kereskedelem mozgatrugja, amelyben szmos prominens ember is rdekelt volt: pldul Sir Robert Rich (Warwick grfja) virginai ltetvnyek tulajdonosa volt. Rich volt a brit Guineai s Benini Kalandorok trsasgnak egyik alaptja. 1632-ben I. Kroly londoni kereskedknek adott engedlyt a Nyugat-Afrikbl elhurcolt emberek Amerikba val szlltsra. A hromszg kereskedelem sorn elszr kzmves termkek kerltek Afrikba, ahonnan rabszolgkat vagy ms ’rucikkeket’ szlltottak Amerikba, illetve a karibi trsgbe, innen pedig cukor, dohny, rum, rizs, gyapj rkezett Eurpba.
|