Cikkek : Feltmad a lbiai rgszet |
Feltmad a lbiai rgszet
A korai emberi migrciban jelents szerepet jtsz, sivatagos terlet mediterrn orszgban a mai napig nagyon sok ismeretlen prehisztorikus, - s kzpkori lelhely lehet a fld alatt - lltja a kormnyzat. Az vtizedek ta tart nyugati szankcik azonban nem tettek jt Lbinak: a turizmus vente alig pr szzezer emberre cskkent, mikzben a szomszdos Egyiptomot vente legalbb nyolc millian keresik fel.
Giuma Anag, a kormnyzat rgszeti hivatalnak vezetje szerint Japntl az Egyeslt llamokig trt karokkal fogadjk a vilg vezet rgszeit, s a vilg sszes vezet egyetemnek kutatit is szvesen ltnk. A rgszet ugyanis mostanig igencsak mostohaszerepben volt az orszgban: Kadhafi 1969-es hatalomra kerlse utn az iszlm szocialista forradalom alatt httrbe szortottak minden hasonl tevkenysget, br a munklatok nem lltak le teljesen. Egyes klfldi misszik tovbb dolgozhattak, s k mg ezalatt is jelents tudomnyos felfedezseket tettek.
Az alacsony npessgnek s a szraz klmnak ksznheten Lbia rgszeti emlkei tbb-kevsb rintetlenek maradtak. A trtnszek szerint a mai sivatag egykor gazdag szavanna volt, ahol olyan kzssgek ltek, amelyek trtnett ma alig ismerjk. Lbia terletn ugyanis az els emberek 60 ezer vel ezeltt jelentek meg, amikor a Homo sapiens Afrika fell elindult Eurpa fel.
Az korban a jelentsebb civilizcik mindegyike meghdtotta a partvidket, gy fnciaiak, grgk, rmaiak, karthgiak, majd ksbb az oszmnok is jelents vrosokat ptettek. Az els rgszeti feltrsokra az 1930-as vekben kerlt sor, amikor a fasiszta Olaszorszg telepesei az kori rmai jelenlt bizonytsra, illetve az olasz kulturlis dominancia altmasztsa rdekben dolgoztak a terleten.
Az elmlt vek legjelentsebb feltrsai sorn az olaszorszgi Cassino Egyetem kutati a korai kkorszak emberi tevkenysgnek nyomaira bukkantak, mg ms olasz kutatk az orszg dli rszn tallhat sziklakpeket elemeztk. Az Andre Laronde vezette csoport Apollonia grg kiktjben dolgozott, mg egy szicliai csoport egy 17. szzadi velencei hadihaj, a Tigris roncst trja fel a partok mentn. A kutatk igazi lma azonban az i.e. 2. vezred part menti teleplseinek megtallsa lehet, az ugyanis bebizonythatja, hogy az ott lk a krtai civilizcival kereskedhettek.
A kormnyzat a felfedezsek nvekv szmval szeretn, ha megnne a turistk szma, azt azonban nem tmogatjk, hogy a ltogatszm nvekedse mr veszlyt jelentsen ezekre a helysznekre.
|