Cikkek : Fogyaszti bojkott vvta ki a rabszolgasg felszmolst |
Fogyaszti bojkott vvta ki a rabszolgasg felszmolst
A rabszolga tulajdonosokat mr krptoltk
Anglia, mint a vilg mhelye a nemzetkzi rabszolga-kereskedelem hatodt kitev 3,25 milli afrikai rabszolgt kapta megtermelt ruirt cserbe. A nyugat-indiai s amerikai ltetvnyekre szlltott embertmeg letben maradt rsze alapozta meg a szigetorszg 19. szzadi gazdagsgt. A rabszolgasg trtnete szmos vonatkozsban mig ismeretlen, ugyanakkor mindenki szmra jl lthat s rzkelhet. Jelen van minden nagy angliai pletben: az ipari forradalom gyraiban, a malmokban s raktrakban, az impozns kereskedhzakban, templomokban, bankokban. A Bank of England s a Barclay eredete ppgy a rabszolgasgban gykerezik, mint a National Gallery, a Parlament, vagy London dokkjai, Bristol s Liverpool vrosi ltkpe. S ott van a mindennapi fogyasztsi cikkekben is: a cigarettban, a kvban s a cukorban.
 |
Megemlkezsek a Fld krl: killts Fokvrosban
|
A rabszolgasg jelensge a 18. szzadi htkznapi britek szmra azonban korntsem volt kzismert. Az emberek csak annyit lttak, hogy bizonyos termkek elhagyjk London, Bristol, Liverpool, Lancaster s Whitehaven kiktit, majd nhny hnap mlva ms ruk rkeznek ugyanoda. A kegyetlen "kztes szakaszt", amikor a rabszolgkat Nyugat-Afrikbl Nyugat-Indiba szlltottk, senki sem emlegette.
Nem csoda ht, hogy az lett a rabszolga-kereskedelem eltrlsnek szentel abolicionista Thomas Clarksonnak 35 ezer mrfldet kellett megtennie lhton, hogy meg tudja rni a trtnetet. 20 ezer tengersszel beszlt, hogy bizonytkot szerezzen a dntshozk meggyzsre, akik kzl a legbefolysosabb William Wilberforce volt. A kt frfi 1787 elejn tallkozott egymssal Kestonban (Kent) egy magnvacsorn. Az est vgre Wilberforce, parlamenti kpvisel, tmogatsrl biztostotta Clarksont.
Az idei "Wilberfest" azonban figyelmen kvl hagyja a trtnet nagy rszt. Mikzben ugyanis Wilberforce reformjt mltatjk, elsiklanak az afrikai s angol munksok szerepe fltt. Nem emltik meg, hogy a rabszolga-kereskedelmet azrt lehetett eltrlni, mert gazdasgi s politikai szempontbl is ez volt sszer, s hogy a rabszolgasg megszntvel nem a rabszolgk kaptak 20 milli fontnyi krtalantst, hanem a tulajdonosaik.
"Nem trtnt igazi bocsnatkrs, csupn sajnlkozs. A nyugat-indiai rabszolgalzadsok szerepe sem kapott megfelel elismerst. Ha valakinek hat hvelyknyi mlyen a htba vgnak egy kst, majd kt hvelykkel visszahzzk, az mr elg ok az nneplsre?"
- tette fel a krdst Dr. Hakim Adi, afrikai trtnelemmel foglakoz oktat a Middlesex Egyetemen.
 |
A kirlyn is emlkezett
|
Az 1807-es rabszolga-kereskedelmet eltrl trvny eltt pr vtizeddel az afrikaiak mr sikerrel agitltak a szabadsguk mellett. Ennek cscspontjt Lord Mansfield 1772-es ediktuma jelentette, amely engedlyezte az afrikaiaknak, hogy Angliba menjenek, s szt emeljenek a rabszolga-kereskedelem ellen. Magukat "Afrika fiainak" neveztk, s kztk volt Olaudah Equiano s Ottobah Cugoano is, akik legalbb olyan fontosak, mint az angol abolicionistk. Equiano t v alatt beutazta Anglit, rszleteket olvasott fel nletrajzbl, amelyben rszletesen lerta a rabszolgaszllt hajkon s az ltetvnyeken uralkod rettenetes viszonyokat.
Birminghamben beszdei kzvetlen hatssal voltak a helyi rabszolgaellenes mozgalom tagjaira, mint pldul Joseph Sturge, Josiah Wedgwood s Erasmus Darwin tevkenysgre. De Birmingham nem csak errl volt nevezetes: itt ksztettk a lbvasakat s a fegyvereket, amelyek a kereskedelem hatkonysgt nveltk.
Erklcsi ktelessg a kegyetlensgnek ellenllni
Cugoano 1772-ben nyerte el a szabadsgt, majd megjelentette a Gondolatok s vlemnyek a gonosz s bns rabszolgasgrl s az emberekkel val kereskedelemrl cm mvt, amelyben megcfolta a rabszolgasgot vdelmkbe vevk nzeteit. volt az els angol nyelv r, aki kijelentette, hogy a rabszolgasgba tasztott feketknek nem csak erklcsi joguk van az ellenllsra, de az erklcsi ktelessgk is.
A brit rabszolga-kereskedelem - s ksbb a rabszolgasg - eltrlsben egy msik, mltatlanul elfeledett csoportnak is szerepe volt: az angol munksok milliinak. 1787-ben 10 ezer manchesteri - a frfi lakossg ktharmada - rt al egy petcit a rabszolgasg ellen. Az asszonyok bojkottot hirdettek a cukorra, s 1792-re 400 ezer angol utastotta el a rabszolgk ltal termelt cukor fogyasztst.
Az 1820-as vekben s ksbb is az orszg szaknyugati rsze jtszotta a legnagyobb szerepet a rabszolgasg eltrlsrt indtott mozgalmakban. Tbb felszabadtott rabszolga is jrt eladkrton Boltonban s Oldhamben. Meglehet, szegnyes krlmnyeik s alacsony munkabrk miatt a helyi munksok el tudtk kpzelni azokat a rettenetes krlmnyeket, amelyeket a feketknek el kellett szenvednik, s szmos petcit rtak al a rabszolgasg eltrlse rdekben.
A rabszolgasg eltrlsnek lthat rksge is krlvesz minket. Amikor az amerikai gyapotszedket felszabadtottk, a lancashire-i malmok termelse sszeomlott s ezrek vesztettk el a munkjukat. A kormny Boltonban hrom nagy projektet hozott ltre a munkanlkliek szmra: a Queen's Park s a Cotton Famine Road ptst, valamint a Croal foly aljnak kikvezst. James Watkins, aki korbban maga is rabszolga volt, Boltonba kltztt. Szllsadja egy nyomdsz volt, aki beleegyezett, hogy kinyomtatja az nletrajzt, amely ma a mzeumban tallhat.
A vros jonnan ltrehozott stnyn (Dark Secrets Walk) malmok falra festett afrikai alakok lthatk. A Preston's Harris Mzeumban olyan trgyakat riznek, amelyek a maguk idejben igen hatsosak voltak: pldul egy 1787-bl szrmaz trdel alakot, egy lncra vert rabszolgt brzol rmet, amelyen a kvetkez szavak olvashatk: "n nem vagyok ember s testvr?" Ez az brzols lett a rabszolga-kereskedelem megszntetsrt kzd trsasg (Society for the Abolition of the Slave Trade) emblmja.
A tnyleges esemnyeket figyelembe vve a mostani nnepi hangulat nem igazn helynval - figyelmeztetnek az angol lapok. Szerintk ugyanis a trtnelem gondos tanulmnyozsa, gondolkods, nmi szgyenkezs s egy kevs jvttel lenne megfelel. De ahogy a rabszolgasg ellen kzd nemzetkzi szervezetek emlkeztetnek r, a rabszolgasgnak mg ma sincs vge: mintegy 12 milli embernek kell elszenvednie szerte a vilgon.
|