Cikkek : A gymntbnyszat mogulja robbantotta ki a br hbort |
A gymntbnyszat mogulja robbantotta ki a br hbort
Egy milliomos politikus gyarmati lmai
Cecil Rhodes 1853. jlius 5-n szletett Hertfodshire-ban, apja lelksz volt. Gyenge fizikuma miatt iskolit idnek eltte abbahagyta, egyetemrl nem is lmodhatott. A npes csald gy dnttt, utazzon Dl-Afrikba, ahol melegebb az idjrs s segtsen btyja gyapotfarmjn. Hamar kiderlt viszont, hogy a gyapot nem zlet, gy a testvrek a kzeli gymntmezkn prbltak szerencst.
Rhodes 1873-ban hazahajzott Angliba, hogy befejezze tanulmnyait, diplomjt azonban csak az 1880-as vek kzepre szerezte meg, idrl idre ugyanis visszatrt Dl-Afrikba gyeit intzni. Oxfordban nem csak befolysos bartokra tett szert, de az eladsokat hallgatva a brit kolonializmus elsznt hve lett. lete htralv rszben egsz Dl-Afrika, majd Afrika megszerzsrl - szavai szerint egy Fokvrostl Kairig (From Cape to Cairo) terjed brit Afrikrl - lmodott.
Rhodes az ppen pang piacon egyre-msra szerezte a szorult helyzetbe kerlt farmerektl a fldeket s a koncesszikat, remnykedve abban, hogy a kemny talaj tele van drgakvel, s hogy ezeket a trnkat rendszeresen elraszt vz dacra is ki lehet termelni. Ki lehetett: 1880-ban mr egyik frszvnyese s titkra lett a De Beers bnyavllalatnak, amely egy vtizeden bell mr a vilg gymnttermelsnek 90 szzalkt ellenrizte.
Az immr milliomos Rhodes elrkezettnek ltta az idt, hogy kilpjen a politika sznpadra. 1878-ban bevlasztottk a fokfldi parlamentbe, s br rossz sznoknak bizonyult, nzeteivel mgis lenygzte vlasztit, olyannyira, hogy 1890-ben megszerezte a gyarmat miniszterelnksgt is. Hivatali ideje alatt olyan trvnyeket fogadtatott el, amelyek a bnyatulajdonosoknak s a gyrosoknak kedveztek, a feketket pedig megfosztottk fldjeiktl.
A brit birodalmi terjeszkeds elsznt hveknt Rhodes gyanakvssal figyelte a br Transvaal politikjt, az llamot vezet Paul Krugerrel letre szl szemlyes s politikai ellenttbe keveredett. 1895-ben anyagi s erklcsi tmogatsval megksreltk a br kormny megdntst, az akci azonban totlis kudarccal zrult. Rhodes elfogott btyjt bebrtnztk s kis hjn kivgeztk Transvaalban, maga lemondsra knyszerlt, az esemnyek pedig egyenes vonalban vezettek a msodik br hbor kitrshez.
Aki kirly akart lenni
Annl nagyobb sikerrel jrt viszont az szaki irny terjeszkedsben. Nagy lma volt a mr emltett Fokvros-Kair vast, amelynek rvn - legalbbis az felfogsa szerint - a britek `civilizlhatnk` a fekete kontinenst. Vetlytrsakban nem volt hiny: Afrika felfedezetlen s gazdag vidkeire nmetek, belgk s portuglok is plyztak, miknt a brok is terjeszkedtek.
 |
Gnyrajz a gyarmatok urrl: a Rhodes-oszi kolosszus
|
Rhodes a misszionriusokat tl knyrletesnek, a helyi kormnyt tl gyengnek, a londonit pedig tl tvolinak s kzmbsnek tallta, ezrt sajt kezbe vette az gyeket. Elrte, hogy Becsunafld (a mai Botswana) dli rsze 1885-ben brit gyarmat, szaki rsze protektortus legyen. 1888-ban olyan megllapodst kttt Lobengulval, a matabele trzs uralkodjval, amely a Limpopo s a Zambezi folyk kztt is lehetv tette a britek szmra a bnyszatot s a letelepedst (a flrevezetett kirly azt hitte, csak egy "nagy lyukat" snak majd fldjn).
Rhodes az egyezmny kiaknzsra ltrehozta a Dl-afrikai Brit Trsulatot, amelynek Viktria kirlyn kirlyi kartban biztostott kivltsgokat. Az okirat a trsasg tnykedsben nem hatrozott meg szaki hatrt, gy sz szerint is tg tere nylt a cselekvsre. A Rhodes ltal szemlyesen vezetett tbb ezer fs magnhadsereg elfoglalta az egymssal vetlked masonk s matabelk fldjt, s megalaptotta az akkori brit kormnyfrl elnevezett Salisburyt. A meghdtott terleteken - amelyet az alapt tiszteletre Rhodesinak neveztk el -, sajt trvnyeiket s sajt kormnyzatukat vezettk be, a fellzadt trzseket kegyetlenl levertk. (Rhodesia szaki rsze ma Zambia, a dli Zimbabwe nven ismert.)
1895-s kormnyfi buksa utn lete htralv rszt gyarmata gyinek szentelte. A br hborban tbb alkalommal is megvdte Kimberleyt, de a hbor vgt mr nem rte meg. A mindig is trkeny egszsg Rhodes Fokvrosban halt meg 1902. mrcius 26-n egy szvroham kvetkeztben. Holttestt vgakarathoz hen Rhodesiban, a fensges kiltst nyjt Matopo hegyen temettk el. Tbb milli fontos vagyont szinte teljes egszben jtkony clokra hagyta, ezek kzl a legnevezetesebb az oxfordi sztndj, amelynek kedvezmnyezettje volt Bill Clinton amerikai elnk is.
|