Cikkek : Ghna fl vszzados trtneti rksgrl vitzik |
Ghna fl vszzados trtneti rksgrl vitzik
Dn gyarmatbl az els afrikai kztrsasg
 |
terlet: 238 ezer km2
npessg: kzel 20 milli
npcsoportok: akan, moszi, eve
fvros: Accra
pnznem: cedi |
|
|
A nyugat-afrikai partvidk a XIII. szzadtl az Asanti Birodalom rsze, de a Guineai-bl mellett tallhat 400 kilomteres tengerpartja a fantik kezn volt. A portuglok 1471-ben fedeztk fel a terletet s Aranypartnak (Gold Coast) neveztk el. A tengerparton a XV. szzadtl felptett 40 erd s vr ma a vilgrksg rsze.
A XVI. szzadtl angolok, hollandok, nmetek, dnok hoztak ltre kereskedtelepeket, s fleg rabszolga-kereskedelemmel foglalkoztak egszen annak 1807-es betiltsig. A XVIII. szzadban vente mintegy 10 ezer rabszolgt hurcoltak innen Amerikba. A fantik, majd az asantik ellenllsnak leverse utn 1874-ben brit koronagyarmat lett, de az asantikat csak 1901-ben hdtottk meg teljesen. 1922-ben az egykori nmet gyarmatknt ismert Togt Ghnhoz csatoltk. 1957. mrcius 3-n Ghna volt az els afrikai brit gyarmat, amely kivvta fggetlensgt a Brit Nemzetkzssgen bell (az orszg a Niger-vidk kzpkori birodalmrl kapta a nevt).
Miniszterelnke, Kwame Nkrumah lett, aki 1960. jlius 1-jn az akkor kikiltott kztrsasg lre kerlt. Tog kivlt Ghnbl s nll lett. Nkrumah elnk hatalmt 1966-ban jobboldali katonai puccs dnttte meg, majd klnbz politikai irnyzat katonai s polgri kormnyzatok vltogattk egymst. 1981 utols napjn Jerry Rawlings szzados, a 1979-es vlasztsok eredmnyeknt hivatalba kerlt Hilla Limanntl vette t erszakkal a hatalmat. A prtokat betiltottk, az alkotmnyt hatlyon kvl helyeztk. Csak 1992-ben engedlyezte jra a politikai prtok mkdst az orszgban.
Jllehet sorra fggetlenn vltak egykori gyarmattartiktl, a fekete kontinens orszgainak tbbsgre azta is katonai diktatrk, politikai elnyoms s gazdasgi kosz a jellemz. Nem kivtel ez all Ghna sem, mg ha szmos puccsot kveten ht vvel ezeltt els zben itt kerlt sor demokratikus s bks kormnyvltsra. Mindez persze kevs volt ahhoz, hogy felszmolja a ma is mindennapos, tmeges mret hezst.
 |
Ghna els llamfje:
Kwame Nkrumah
|
Kwame Nkrumah, Ghna els llamfje olyan pnafrikai hatalomrl lmodott, amely vgleg megszabadtja a feketket a fehr embertl val fggsgtl. Mai utda, John Kufuor mr attl is boldog lenne, ha orszga kpes volna tugrani a szegnyek s a kzposztly kztti szakadkot; ekzben Ghna vrosokban l szegnyei arrl lmodoznak, hogy lland munkjuk van, s este hazatrve mkdkpes vzvezetk s ramszolgltats fogadja ket otthonukban. Amikor 1957-ben elnyerte a fggetlensget, Ghna adta a Fldn bnyszott aranyrc 10 szzalkt; egy fre jut brutt hazai ssztermke (GDP) megegyezett Dl-Korea mutatjval. Ma a kelet-zsiai orszgban egy lakosra 16 ezer dollrnyi GDP esik, mg Ghnban mindssze 550 dollr.
Ghna fvrosban, a tengerparton fekv Accrban mindennaposak az ramsznetek. J plda volt erre a htfi "blackout", amelynek kvetkeztben tmenetileg sttsgbe borult mg a repltr is, elnmtva a keddi fggetlensgi nnepre rkez magas rang klfldi vendgek kszntsre felsorakozott zenekart. Accra 1,8 milli lakosa kzl tbb tzezernek az otthonban nincs vezetkes vz; vdrkben, marmonkannkban cipelik haza a vizet a kztri kutakbl.
Trzsi felhangoktl sem mentes politikai megosztottsg
A Ghna jabb kori trtnett alakt jelentsebb szereplk kzl tbben bojkottljk a keddi nnepsget. A tvolmaradk kztt van a nhai Nkrumah prtjnak, a Npi Konvenci Prtjnak szmos neves tagja, akik azt lltjk, hogy a mai Ghna nem tiszteli kellkppen az llamalapt elnk politikai rksgt. Nem lesz ott egyetlen megemlkezsen sem a korbbi puccsvezr, majd elnk Jerry Rawlings, akit Kufuor tavaly azzal vdolt meg, hogy jabb llamcsnyt kszt el. Rawlings htfn kijelentette: Ghnt minden szinten elnti a korrupci, mikzben az orszg elmulasztotta a valdi haladst knl lehetsgeket; mindentt jelen van a nepotizmus, a tribalizmus (azonos trzsbeliek sszejtszsa), s nem ritkk a politikai htter knzsok s gyilkossgok.
Hress vlt fggetlensgi nyilatkozatban Nkrumah 50 vvel ezeltt leszgezte: "Ma egy j afrikai lpett a vilg sznpadra, s ez az afrikai ksz megvvni a maga harct, hogy megmutassa: a fekete ember igenis kpes kzbe venni a maga gyeit." Meggyõzõdse volt, hogy a nemzeti fggetlensg nem elegendõ, s sok energit fektetett az egyestett Afrika lehetõsgnek keressbe. Ugyanakkor a be nem avatkozs elvre hivatkozva szemet hunyt a tagllamokban zajl vres esemnyek felett, jvhagyta, hogy despotk kizskmnyoljk orszgukat s elnyomjk az afrikaiakat.
Nkrumah tfog iparostsba s klnbz luxusberuhzsokba kezdett, szmtalan llami tulajdon gyrat ltestett, bevezette az ingyenes oktatst s egszsggyi elltst. Szles kr korrupcival ksrt terveinek megvalstshoz Nkrumah egyre inkbb a diktatrikus eszkzkhz folyamodott. Politikai ellenfeleit brtnbe vetette, s Ghnt egyprtrendszer llamm nyilvntotta. Azzal rvelt, hogy a politikai pluralizmus trzsi trsvonalak mentn osztja meg az orszgot.

|
Az afrikai egysg Lenin-bkedjas keresztes lovagja megfogalmazta az llampts afrikai modelljt: "pts elszr politikai hatalmat, minden ms mr magtl jn"
|
Vgl 1966-ban katonai puccsal megbuktattk - ez volt az jkori Afrika trtnetben a msodik llamcsny, amelyet ksbb puccsok tucatjai kvettek szerte a fldrszen. Az nknyuralom vtizedei utn az 1979-ben szintn llamcsny tjn hatalomra kerlt Jerry Rawlings lltotta helyre a demokrcit: 1992-ben ltalnos vlasztsokat rt ki, s azokat meg is nyerte - csakgy, mint a ngy vvel ksbbi jabb szavazst. Az utbbi vlasztsokon ppen a jelenlegi llamft, Kufuort gyzte le. Mivel az alkotmny csak kt elnki megbzatst engedlyez, Rawlings 2000-ben tadta a hatalmat az abban az vben lezajlott vlasztsokon diadalmaskod Kufuornak.
Rawlings a gazdasg liberalizlsval lassan, fokozatosan javtani tudott az orszg helyzetn: 1990-ben Ghna lakossgnak tbb mint a fele a szegnysgi szint (napi 1 dollrnak megfelel jvedelem) alatt lt. A Vilgbank adatai szerint 2006-ra ez a szm 37 szzalkra cskkent.
|