Cikkek : Maradonk prul jrtak az afrikaiakkal |
Maradonk prul jrtak az afrikaiakkal
A vilgbajnoki nyit mrkzsek trtnetnek egyik legnagyobb meglepetse volt, amikor 1990-ben a Maradona-fle cmvd argentinok beleszaladtak az enervlt jtkukat pldsam megbntet Kamerunba, amely br elssorban Milla „aprl" s az angolok elleni drmai negyeddntjrl maradt emlkezetes, azrt mr a bemutatkozsval is jelezte: attl fogva a legnagyobbaknak is szmolniuk kell vele – s az afrikai kontinens mindenkori legjobbjaival.
Nem a legkedvezbb eljelekkel kszlt hsz esztendeje a vilgbajnok Argentna a Kamerun elleni nyit mrkzsre. Most nem arra gondolunk, hogy nyolc vvel korbban – szintn cmvdknt – knos veresget szenvedett a „magyaros" csoportban Belgiumtl, hanem hogy a csapat labdarugit tbb kisebb srls mellett a felkszls hajrjban influenzajrvny is sjtotta, aminek nem kevesebb mint fl tucat jtkos esett ldozatul. A hat belzasodott futballista kztt volt az egyttes sza, Diego Maradona is, akinek nyilatkozatbl a gondok ellenre is radt az optimizmus.
„Nem lhetek a szp emlkekbl, mr alig vrom a kezdrgst. J erben rzem magam, kellen feltltdtem, s slyproblmim sincsenek" – mondta a harmincves vilgsztr, a mexiki vb els szm hse.
A nagyszabs s sznpomps megnyit-nnepsg 1990. jnius 8-n az jjvarzsolt milni Giuseppe Meazza Stadionban, a legends San Sirban zajlott, melynek dszpholyban persze ott volt szmos llamelnk, kormnyf s a FIFA egsz vezrkara is. A kt egyttes a kvetkez sszelltsban jtszott: Pumpido – Lorenzo, Simn, Ruggeri (Caniggia, 46.), Fabbri – Basualdo, Batista, Burruchaga, Sensini (Caldern, 69.) – Balbo, Maradona, illetve N'Kono – Tataw, Kunde, Massing – Makanaky (Milla, 82.), Ebwelle, M'Bouh, M'Fed (Libiih, 66.), Kana Biyik, N'Dip – Omam Biyik.
t vilgbajnok (Pumpido, Ruggeri, Batista, Burruchaga, Maradona) idzte az 1986-os Mundialt, mg a msik oldalon – jval kisebb pedigrvel – 11 benfekete „szobor" llt harcra kszen. Az afrikaiak mr az elejn flnyes (olykor flnyesked) technikai megoldsok tmkelegt mutattk be. Lthatan kedvk telt abban, hogy gyakori labdakeresglsre knyszertettk az argentinokat. Kedlyes focifilozfijukba az is tkletesen beleillett, hogy ktpercenknt adtk el a labdt, lehetsghez juttatva ezzel az lland ritmus- s helyezkedsi zavarokkal kszkd vb-cmvdt.
Makanaky aztn egyre tbb zrzavart okozott jobb oldali megvillansaival. A keret felhez hasonlan Franciaorszgban lgiskod kzpplys – aki a selejtezkn sszesen 95 percet szerepelt... – felismerte, hogy az argentinok gyetlenl idztett vltsai rvn szabad folyos nylik eltte. Hrom zben is remek ritmusban rkezett az res terletre, kzpre adsait viszont Omam Biyik egyms utn elszerencstlenkedte.
Ettl fggetlenl csapata jl fedezte s tartotta a labdt, s egyre btrabban ttt rajta a htrl dl-amerikai vdkn. Kzben az els flidben csak esseivel s azokat kvet sznoklataival kitn Maradona – akit a vilgsajt elzetesen nagyon fltett a „fejvadszoktl" – mr a msodik t bnt kamerunit „srgtotta be".
Sznet utn a csereknt bell Caniggia viharsebes elfutsokkal vtette szre magt, s egyik szlja alkalmval Kana Biyik teljesen feleslegesen sszeakasztotta a bokjt. A francia Vautrot ezrt a 61. percben felmutatta neki a piros lapot, az elst a tornn. Aztn az „elsk rovatba" egy trsa is feliratkozott, de ez mr kisebbfajta szenzcival rt fel: az elzetesen lesajnlt Kamerun a 67. percben vezetst szerzett! Egy bevelt szabadrgs utn Lorenzo lbrl magas vben felperdlt a labda, a glvonaltl ht mterre Sensini prblt volna menteni, de az t megelz Omam Biyik a felhkbe emelkedve fejelt, a flre vgd labda pedig meglepte Pumpidt s a lbrl a hlba csorgott.
Rmiszt kapushiba juttatta teht vezetshez az afrikaiakat s sarkallta ktsgbeesett rohamozsra rivlisukat. Kamerun tz fre fogyatkozott legnysge az utols emberig rombolt htul, de amint tehette, kivitte a labdt a szlekre s tartotta azt, st mutats hzsokkal olykor ott termett a csak foghjasan rztt argentin kapu eltt.
A 88. perctl mr ketts emberhtrnyban hzta az idt a kameruni grda, mivel a szinte feltartztathatatlan Caniggia kt gncsot tlpett ugyan, de a harmadikat mr nem, amirt Massingot is killtottk. A folytatsban mg M'Bouh, Milla, majd Kunde is bevehette volna a vilgbajnok hljt – de ez mr taln sok is lett volna a jbl...
„Micsoda varzslat!", „Az afrikai futball csatt nyert!" – ilyen s ehhez hasonl cmekkel jelentek meg a msnapi olasz lapok. Kamerun ugyanis, amellyel mr 1982-ben sem brt Peru, Lengyelorszg, illetve a ksbbi vgs gyztes Itlia (azaz hrom dntetlennel, veretlenl, nagy balszerencsvel esett csak ki!) bebizonytotta, hogy az afrikai labdargst immr tnyleg nem lehetett flvllrl venni. Nemcsak fizikailag mlta fell kiss taln elbizakodott, de mentlisan s erllapot tern mindenkppen kudarcot vall vilgbajnokot, hanem a tallkoz nagy rszben jtkban s taktikai fegyelemben is.
„Srls miatt nem tudtam igazn felkszlni erre a mrkzsre. Szeretnm azonban leszgezni, hogy nem becsltk le Kamerunt, de azt is tudomsul kell venni, hogy az afrikai egyttes kifejezetten rett csapat, csak gratullni tudok neki" – fogalmazott utbb Maradona, akinek vergdsrl sokat elmond, hogy nagyjbl az els flid felig minden labdarintst fttykoncerttel fogadta a milni publikum, m a msodik jtkrszben mr lerta t a kznsg s nem bntotta tbb...
„Ez volt a legiszonyatosabb kilencven perc eddigi plyafutsom sorn. Hinyzott jtkunkbl a pontossg, a tudatossg, az argentin futballt jellemz alkotkpessg. nkritikt kell gyakorolnom, mert Caniggit taln mr a kezdcsapatban is szerepeltetnem kellett volna. A legnagyobb meglepets szmomra az volt, hogy Maradona egyszer sem ltt kapura" – rtkelt Carlos Bilardo kapitny.
Buenos Airesben a meccs lefjsa utn mintegy htezer szurkol tntetett Bilardo ellen, amirt Caniggit egy flidn keresztl a kispadon jegelte. Tny, hogy a vb egyik nagy felfedezettjrl a szakemberek hozsannkat zengtek az sszecsapst kveten, dacra annak, hogy az Atalanta 23 ves tehetsge a vesztes oldalon szerepelt...
Ekzben Kamerun a boldogsgban szott, mg Valerij Nyepomnyascsij, a vlogatott szovjet szakvezetje – aki egy helyi edzkollgval prban dolgozott, s sem a vb eltt, sem utna nem volt ms nagy dobsa – gy foglalta ssze az ltala ltottakat: „Tudtam, hogy ez lesz a vge. Ismerem a jtkosaimat, s nem csaldtam bennk!"
Ami a folytatst illeti, az afrikai grda a tovbbiakban sem okozott csaldst: a romnok 2–1-es fellmlsa rvn mr kt fordul elteltvel biztos tovbbjut volt, ezrt a Szovjetuni elleni tt nlkli 0–4-bl sem szrmazott baja, hiszen mg a csoportelssge is megmaradt. A legjobb 16 kztt Kolumbit verte meg emlkezetes mdon, hosszabbtsban (2–1), s a „szeldthetetlen oroszlnok" legendjhoz a negyeddntben szzhsz perc alatt 3–2-re elbukott Anglia elleni prharc is szervesen hozztartozik. Soha eltte csapat nem jutott be a nyolc kz a fekete fldrszrl, s azta is csupn Szenegl volt kpes e bravrra 2002-ben (taln majd most, „hazai plyn" jra sikerlni fog – st akr mg az eldnt is!).
Ha egyvalakit akarunk kiemelni, akkor Roger Millt kell, akinek „elhallgatsa" szinte bn lenne egy vb-visszapillant jeleg rsban. Az akkor mr 39. vben jr csatr, a komplett mezny legidsebb meznyjtkosa a nyit meccsen is bellt, ht perccel a vge eltt, de az igazn nagy alaktsai csak ksbb kvetkeztek.
A Kundval s N'Konval egytt a 82-es vb veternjaknt bevetett tmad – aki llamelnki krsre kerlt be jra a keretbe, holott 1990-ben mr csak levezetett egy ceni kis szigeten – sszesen ngy glig jutott Olaszorszgban, s hagyott ezzel (meg az rmtncaival) kitrlhetetlen nyomot. s ezt mg kpes volt megtoldani azzal, hogy ngy esztendvel ksbb jra szerepelt, st be is tallt ismt! Egy olyan jtkos, aki mr 1976-ban Afrika aranylabdsa lett, teht elvileg lett olna r 14, illetve 18 ve, hogy a cscsra rs utn meginduljon a lejtn s vgl eltnjn a sllyesztben...
Visszatrve a vesztes dl-amerikaiakra: a Nemzeti (np)Sport vb-szakrtje, az argentinok ellen kt vb-n is jtsz Martos Gyz gy ltta, hogy a csapat mg csak lpessgei tredkt mutatta meg, s a rossz rajt ellenre – miutn Maradona vgre tbbet nyjt majd s t sem hagyjk magra a vdk gyrjben – biztosan tovbbjut csoportjbl. Nos, nagyjbl igaza lett, mivel az albiceleste tovbblpett, de csupn a harmadik helyen, mert a szovjetek fellmlsa utn (2–0) Romnival sem brt (1–1). Ksbb Brazlit (egy kzs Maradona-Caniggia-villans rvn, 1–0-val), Jugoszlvit (0–0) s Olaszorszgot (1–1, megint a Goycochea kapusbravrjai rvn megnyert sztlvssel) is elbcszattk, mieltt az NSZK egy rva Brehme-bntetvel flbk nem kerekedett a dntben.
Mg a vilgbajnoksg eltt lapunk szakrja a kvetkez elemzssel hangolt a nagy esemnyre: „Most mr vilgszerte aggasztan sokan mondjk a labdargsrl, hogy eljrt felette az id. Kevs benne a ltvnyossg, kevs a gl, a msodik cselt senki nem meri, vagy nem tudja megcsinlni, mert felrgjk. A sz szoros rtelmben harc folyik a plykon, s ez okozhat izgalmakat, de p lelk embereket nem gynyrkdtet. Egysges a vlemny, hogy ennek a vb-nek fontos mrfldkv kell vlnia, a futballnak ugyanis j sznekre, zekre s fleg ms hangulatra van szksge. Vissza kell varzsolni a plyra a jtk szpsgt s rmt!"
Ha azt vesszk, hogy a Kamerun ellen szgyent vall argentin csapat gy lett ezstrmes, hogy mindssze ktszer nyert, sszesen tszr tallt be ht meccsen, s a ktszer eredmnyes Caniggia volt a glkirlya, mindjrt megrtjk a jl ismert elemzsek s visszatekintsek tzetesebb tolvassa nlkl is, hogy mirt tartja szmon a kztudat az egyik leggyengbb vb-nek az 1990-es olaszorszgit...
1930-ban e napon a tekintlyes La Gazetta dello Sportbl idzett a Npsport. Az olasz szaklap szerint a liege-i vv Eurpa-bajnoksg egyni karddntje „ugyangy folyt le, mintha a magyar bajnoksgot klfldn bonyoltottk volna le. A magyarok ezrt megtakarthattk volna azt az sszeget, amibe a Budapest–Liege t kerlt. Nyugodtan megrendezhettk volna otthon az Eurpa-bajnoksgot s csak tudatniuk kellett volna az FIE-vel a vgeredmnyt... Az a hrom versenyz, aki rajtuk kvl rszt vett a dntben, nem volt ellenfele a gyzteseknek..." A dicsret jogos, a mjus vgi belgiumi viadal vgs sorrendje ugyanis gy alakult: 1. Piller Gyrgy (a kt v mlva rendezett Los Angeles-i olimpia ktszeres aranyrmese), 2. Petschauer Attila (1928 tkariks bajnok egyttesnek hse), 3. dr. Doros Gyrgy, 4. dr. Gombos Sndor ( is ott volt az amszterdami egyttesben, viszont Petschauerrel ellenttben a kvetkezben mr nem), 5. vitz Rdy Jzsef (szintn 1928-as csapattag). Radsul a jv nagy bajnoka, a mg csupn hszves Gerevich Aladr nagyon lmpalzasan vvott s mr az elcsatrozsok sorn kiesett, mg Garay Jnos s Glykais Gyula (elbbi csak Amszterdamban, utbbi Los Angelesben is aranyrmes lett csapatban) a kzpdntben bcszott – Garay srlten nem brta a tempt, Glykais pedig a zsri mkdse elleni tiltakozsul visszalpett. Legnagyobb rivlisaink, az olaszok egybknt – hasonl okokbl – ugyancsak visszalptek a nyolcas dnt eltt, m mivel odig csak kt induljuk jutott el, aligha tudtak volna mit kezdeni a hatalmas magyar tlervel...
1950-ben e napon egy sor mrkzst jtszottak a labdarg NB II-ben, amelynek hrom csoportjban (Keleti, Nyugati, Dli) 16-16 csapat vetlkedett egymstl. Az eredmnyek rszletes ismertetse helyett inkbb arrl emlkeznnk meg, hogy a msnapi Npsport nagy terjedelemben, az els kt oldalon szmolt be a tallkozkrl, s az egyes prostsokon vgigfutva sszesen ht Lokomotvot s ngy Trnt lehetett megszmolni (hogy a MESZHART Dinamrl s Bp. Lendletrl, illetve a klnbz szakmkat jell Postsrl, Pamutrl, stb. ne is beszljnk). Hiba: eltrbe kerltek (az egysgestett nev) vasutas-, illetve bnyszcsapatok. A kvncsi olvas hrt kaphatott egy „rangos" bartsgos meccsrl is: Minsgi cinkogrfia–Hungria nyomda cinkogrfia 5:1...
1970-ben e napon szmolt be a sportnapilap arrl a kezdemnyezsrl, hogy a csehszlovk asztalitenisz-bajnoksgot jts gyannt srga szn labdkkal jtszottk, ugyanis az utbbiak – az orvosok szerint is – jobban lthatak, mint a fehrek.
1980-ban e napon ritka egyoldal frfidntt jtszottak a Roland Garroson: a sorozatban harmadszor, sszesen tdik alkalommal gyztes Bjrn Borg 6:4, 6:1, 6:2-re verte meg az amerikai Vitas Gerulaitist. A vilgels svd teniszfenomn nem sokkal ksbb Wimbledonban is diadalmaskodott – ott tdszr. Elz nap kerlt sor a ni egyesek finljra, amelyben az amerikai Chris Evert (akkori nevn, angol frje utn, Evert-Lloyd) szintn knnyedn lett Prizs legjobbja: 6:0, 6:3 a romn Virginia Ruzici ellen. Ez volt a negyedik sikere a Francia nemzetkzi bajnoksgon. A frfi prosoknl pedig az ugyancsak egyeslt llamokbeli Pfister, Amaya du nyert – k ejtettk ki az eldntben a Tarczy Balzs, Bruce Manson kettst. (A magyar versenyz egy vvel ksbb a svjci Heinz Gnthardt oldaln mr gyzni tudott a Garroson, majd 1985-ben Wimbledonban is.)
2000-ben e napon eldlt, hogy Partics Katalin immr a grg szneket kpviselhette a kvetkez heti pesari olimpiai kvalifikcis ttusa-vilgbajnoksgon. A csapatban vb-bronzrmes (1998) magyar versenyz az v elejn, immr ketts llampolgrknt kezdemnyezte, hogy a hellnek szneiben folytathassa plyafutst, de a kt orszg illetkesei egszen jnius elejig nem jutottak dlre. Most azonban a grg sportszvetsg elnke faxon kzlte: Particsrt cserbe a magyar ttusa-vlogatott szmra 20 ezer dollr rtk edztborozsi lehetsget biztostanak Athnban, a 2004-es jtkok sznhelyn. Mivel a felek megllapodsra jutottak, a nemzetkzi szvetsg tmogatsval krvnyeztk a NOB-nl, hogy tekintsen el az ilyen esetekben szoksos hromvi vrakozsi idtl, s engedje mr Sydneyben is grgknt elindulni a sportolt. A magyar ttusa, ha gy vesszk, jl jrt az alkuval, hiszen – rszben taln az edztborozsi lehetsgnek ksznheten – Vrs Zsuzsanna Athnban tkariks bajnoki cmet szerzett ngy vvel ezutn.
|