Cikkek : Genetikailag sokflbbek az afrikaiak, mint az eurpaiak |
Genetikailag sokflbbek az afrikaiak, mint az eurpaiak
t, 80 vesnl idsebb afrikai - kztk Desmond Tutu, a Dl-afrikai Kztrsasg anglikn rseke - teljes genomjt fejtettk meg kutatk. A Nature tudomnyos magazinban cstrtkn megjelent tanulmny igazolja, hogy az afrikaiak genetikai sokflesge nagyobb, mint az eurpai vagy zsiai emberek.
Az rseken kvl ngy nambiai busmantl szrmaztak a DNS-mintk, amelyeknek teljes elemzse betekintst enged abba, hogy klnbz krok s hnsg ellenre miknt lehet hossz letet lni.
"tlagosan annyi genetikai klnbzsget talltunk kt busman kztt, amennyi egy eurpai s egy zsiai kztt van" - mondta el Vanessa Hayes, a University of New South Wales munkatrsa, a tanulmny egyik szerzje. Mint a kutat hozztette, eredmnyeik az emberi evolci s fknt a klnfle krok, betegsgek evolcijnak trtnett is segtenek megfejteni.
A genetikusok rgta tudjk, hogy a DNS-molekula szintjn jelents klnbsgek vannak Afrikban, az emberisg blcsjben. Ennek htterben vlheten az van, hogy nagyon sokfle ember lt s fejldtt ki itt, mg az eurpaiaknak s zsiaiaknak egy-egy kisebb, a kontinensrl elvndorolt csoport volt az se.
A kutatk letkor s genetikai szrmazs tekintetben is a legidsebbeket kerestk a vizsglathoz. Tutu a bantu etnikumhoz tartozik, mg a busmanok a Kalahri sivatagban vadsz-gyjtget kzssgekhez. Utbbiak a kemny letkrlmnyek, rendszeresen visszatr hnsgek s a kezeletlen betegsgek ellenre rtk meg magas korukat.
A genetikai elemzs meglepetsei kz tartozik, hogy Tutu s az egyik busman genomjban sokkal tbb pontmutcit (egypontos nukleotid polimorfizmus, a DNS-molekulban a bzissorrend egy "betnyi" klnbsge) talltak, mint a tbbiekben. Eltrsre bukkantak pldul azokban a gnekben, melyek lehetv teszik a felnttek szmra a tehntej megemsztst, valamint egy olyan vltozatot, amely vilgosabb rnyalat brsznt eredmnyez s mind az t embernl megtalltk azokat a pontmutcikat, amelyek fogkonny teszik ket a malrival szemben.
Az egyik busmannl olyan gnt fedeztek fel, amely cskkenti az izzadssal jr s- s vzvesztesget, ngy embernl pedig az ersebb csontokkal sszefggsbe hozhat gnvaricikra bukkantak.
Valamennyi gnvltozat arrl mesl a tudsoknak, hogy miknt kpes az ember alkalmazkodni a vltoz krnyezethez. Az eredmnyeket arra is felhasznlhatjk, hogy az afrikaiak szmra is hatkony gygyszereket fejlesszenek ki egyes betegsgekre, mert a szerek tesztelsbl k gyakorta kimaradnak.
|