Cikkek : Afrika napja - afrikai gazdasgi lehetsgek |
Afrika napja - afrikai gazdasgi lehetsgek
1963-ban Addis Abbebban az Afrikai Egysg Szervezet cscsrtekezletn az alakul modern Afrika alapti eldntttk, hogy minden vben mjus 25-n megnneplik a nemzetkzi Afrika Napot. Akkor az Afrikai Egysg Szervezet – a mai Afrikai Uni jogeld szervezete – a gyarmatosts lezrsnak szszlja s Afrika hangja volt a nemzetkzi porondon. A szervezet clja a mai napig is az afrikai npek egysgnek s szolidaritsnak elsegtse, a gazdasgi, politikai s ms terleteken folytatott egyttmkdsek fejlesztse. Az alapelv: az egyenjogsg, a tmbnkvlisg, s a be nem avatkozs politikja.
Mra Afrika megszabadult a klasszikus gyarmatoststl, de mg mindig nem mentes az erszaktl s a nyomortl. Ugyanakkor vannak olyan orszgai, amelyek gazdasgi eredmnyei egyes fejlett llamokt is megelzik. A Vilgbank adatai szerint tbb afrikai orszg gazdasgi nvekedse vek ta meghaladja az 5%-ot.
Azta az Afrika Nap mind az afrikai orszgok, mind ms npek szmra ugyanazt jelenti: az afrikai kontinens nneplst.
Tbb hazai szervezet s intzmny mlt mdon igyekszik ksznteni az emberisg blcsjt, s megmutatni, hogy a nehzsgek s a konfliktusok ellenre megannyi szpsg s boldogsg lakozik az afrikai emberek szvben s kultrjban. A Magyar Afrika Platform „Afrika nnepe” fesztivljval nem csak a mr szinte unalomig ismtelt kzdelmekre, harcra szeretn felhvni a figyelmet, hanem a kulturlis klnbsgekbl fakad rtkekre is. Ma az Afrikai-Magyar Egyeslet, az Afrimzs s az Ebony Kulturlis Egyeslet szervezsben „Afrika magyar szemmel” dokumentumfilmek jszakja lesz, s Pcsett a Pcsi Tudomnyegyetem Afrika Kutatkzpontja mjus 25-e s 29-e kztt „Oly tvol, s mgis kzel” cmmel Afrikai Hetet, s ennek keretben nemzetkzi afrikanisztika konferencit szervez.
Sajnos, Magyarorszgon csak erre a htre terjed ki a felfokozott figyelem Afrikra, pedig kellene figyelni ms alkalommal is.
Afrika korbban, ha nem is volt szerves rsze a magyar gazdasgnak, de szmos magyar vllalat kpviseltette magt az afrikai piacon. A magyar TESCO rvn sok szz magyar csaldf lt s alkotott a csaldtagjaival egytt a fekete kontinensen. Emellett tbb nagy ltszm nagykvetsgnk volt 1989 eltt Afrikban, s a nemzetkzi szervezetek is sokkal tbb magyar szakembert alkalmaztak akkoriban a szub-szaharai trsgben. Ugyanakkor, majd hrom vtizeden t szmos afrikai dikot kpeztnk ki az akkori kltsgvets terhre hazai egyetemeken, akik kzl sokan felels s fontos pozcikat tltttek be hazatrve, tbben egszen miniszteri szintig jutottak. Sajnos a „volt dikokkal” sem tartja senki a kapcsolatot, gy a potencilis bilaterlis rdeket megjelent gazdasgi kapcsolatoknak mg eslye sincs.
Br az ACP (afrikai-karibi-csendes-ceni trsg) kiemelt szereppel van jelen az EU kulturlis s kltsgvetsi palettjn, nhny afrikai orszgot az EU kiemelten kezel. gy pldul Nigrival 2009 novemberben az Eurpai Bizottsg jabb, 677 milli eurs fejlesztsi megllapodst rt al. A magyar jelenlt mra gykeresen lecskkent Nigriban, pedig az OPEC szerint Nigria ma a 6. olajkitermel orszg a vilgban. Nigria gzkszlete az egyik legnagyobb a vilgon, s mivel helyben minimlis a szksglet – hiszen nincs ftsre igny – ennek nagy rsze exportlhat. A magyar befektetsi lehetsgekben legalbb elgondolkodni rdemes lenne.
A magyar vllalkozsok jelenleg elhanyagolhat EU-s tmogatst hasznlnak fel a tevkenysgeik afrikai promotlsra, pedig a rendelkezsre ll forrsok komoly lehetsgeket adhatnak. Az Eurpai Fejlesztsi Alaphoz (EDF) val hozzfrs – melynek Magyarorszg jelenleg nett befizetje – a magyar vllalkozsoknak rendszeridegen, gy az elnyerhet befektets-tmogat forrsok nagy rszt nyugat-eurpai cgek viszik el. Ennek javtsa rdekben szksges lenne a brsszeli jelenltet nvelni, a lobbiert koncentrlni, hiszen a magyar vllalkozsok nem rendelkeznek megfelel brsszeli forrsszerzsi ismerettel. Magyarorszg mintegy 8 millird forintot fizet be az EU nemzetkzi fejlesztsi alapjba 2013-ig, ami az azt kvet 5 ves idszakra majd – a GDP-hez viszonytva – a duplja lesz.
Vlemnynk szerint a hulladkgazdlkods- s feldolgozs, krnyezetvdelem, olajipar, agrripar, oktats, vzgazdlkods, fenntarthat energia, szakemberkpzs- s kzvetts, technolgiai transzfer, valamint az ptipar terlete azok, amelyeken mr rvidtvon is egyttmkdsi lehetsgek ltszanak Afrikban. A forrsoknak azonban utna kell menni, s kitartan kzdeni kell rtk, hiszen a lehetsgek mr a magyarorszgi cgek szmra is elrhetek.
Morenth Pter az Afrikai Kereskedelmi s Fejlesztsi Iroda (ATDO) gyvezet igazgatja, a Lesothoi Kirlysg tiszteletbeli konzulja / Belnyesi Pl partner a Brussels Consulting-ban.
|