Cikkek : Sznlbnyom Afrika testn |
Sznlbnyom Afrika testn
Mi az a globlis felmelegeds? - krdezi Samuel Mauthike, zldsgfarmer Kirinyagban, Kenya kzponti tartomnyban, ahogy sszegrnyedve guggol a nedves talajon zldbab nvnyei trsasgban. Ez olyan valami, amit mi okoztunk Afrikban? - kivncsiskodik Samuel, a BBC riportere pedig krdez.
Mr Mauthike (32) egyike azon ktmilli kenyai termelnek, akik mr csak a nyugati vilgra szmthatnak, hogy meglhetsk rdekben virgokat, gymlcsket s zldsgeket importljanak tlk, de a sznlbnyomrl egyikk sem hallott mg. Mauthike ezutn rmutat arra az egyszer gravitcis elven mkd vzntz rendszerre, ami keresztl folyik kis birtokn, mikzben elismeri, hogy soha nem lt mg replgpen, ritkn utazik busszal, s csak arra hasznlja a kezeit, hogy nvessze, gondozza, betakartsa kivl minsg zldbabjait, amelyek eurpai szupermarketek polcain fognak megjelenni. Vllalkozsukat - melynek egy lethosszra kivettett sznkibocstsa elhanyagolhat - sszehasonltottk a nyugati termelkkel: ezt kveten olyan zld kampnynak az ldozataiv vltak, ami tovbb fenyegetheti meglhetsket.
Az angliai Tesco szupermarket egy legutbbi mersz nyilatkozata szerint elnyben rszesti az olyan sznbart rendelkezseket, mint pldul a replvel szlltott termkek importjnak korltozsa a rendelt mennyisg megfelezsvel, vagy a „felhasznlt sznmennyisg" cmke feltntetse. Ez azt eredmnyezte, hogy krnyezetvdk tncoltak az ruhz friss termk rszlegein, de az afrikai termesztk tovbbra is zavarodottak s elesettek maradtak. A Kenyai Frisstermk Exportrk Szervezete (FPEAK) szerint a Kenyban termesztett friss virgok, gymlcsk s zldsgek sszexportjnak 65 szzalka az Eurpai Uniban (EU) kt ki. Ennek fele Anglia szupermarketjeibe megy, mely legalbb 100 milli angol fontot termel a fejld orszgnak. Az angliai piactl val fggst nem becslhetik al, mondja Stephen Mbithi Mwikya, a FPEAK vezrigazgatja. Kenyban a kertszet jelenti az orszg msodik legnagyobb valutabevtelt a turizmus utn. „Ez a kzlemny a Tescotl pusztt", mondja Mr Mbithi. „Azon gondolkodom, ha a dolgok gy folytatdnak ebben az egyoldal feltnskeltsben, mely kipczi a lgi teherru-szlltst, „replgpekkel" cmkzi meg a termknket, s nem nzi meg a termels ms szempontjait, meg fogja nyomortani Kenyt s meg fogja nyomortani a gazdasgot" - mondja. „Nem hiszem, hogy ez az, amit a fogyaszt igazn akar."
A Tesco azt mondja, hogy az j rendelkezseit flrertettk: nem fogja cskkenteni afrikai importjt, st, grethez hen tovbbra is vdelmezi a kontinenst. „Nagyon fontosak szmunkra az afrikai termelkkel kttt szerzdseink", mondja Trevor Datson, a Tesco szvivje, majd hozzteszi, esetleg Afriknak van mg eslye arra, hogy a legkevesebbet vesztsen a globlis felmelegedsbl.
De a zavarodottsg, amit a replmrfldek, a sznmrfldek s az Angliba szlltott termkeken feltntetett „replgp" cmke teremtett, pontosan az afrikai termelkn nem segt. A jelensg a fogyasztt is megzavarja. A mlt hten Hilary Benn, angol fejlesztsi titkr elismerte a fogyaszt jabb rejtvnnyel szembesl, mikor szemben ll a polcokkal s dntenie kell: helyi termket vagy repln szlltott rucikket vsroljon? A tpllkmrfldek krli vita Benn szerint egy igazi dilemmt vet fel.
„Az emberek azt mondjk, hogy ki akarom venni a rszemet az ghajlatvltozs megfkezsben. Teht nekem csak helybelit szabad vennem s bojkottlnom kellene a klfldi termkeket, klnsen az olyan dolgokat, amelyeket repln szlltottak? Vagy a szegny farmereket kellene tmogatnom, javtva ezzel a jvedelmket, gondoskodnom kellene a csaldjaikrl, vagy dolgozzam s kereskedjek gy, hogy kivezessem ket a szegnysgbl?"
Ezek szerint az afrikai termel orszgoknak fenyegetettnek kellene tnnik a „zld forradalom" ltal, ami vgigspr az exportpiacaikon? Vajon egy csomag „repls" cmkvel megblyegzett kenyai zldbab arra fogja-e ksztetni a fogyasztt, hogy hatrozottan diszkriminlja a termk megvsrlst? Bill Vorley, a Nemzetkzi Intzet a Krnyezetvdelemrt s a Fejlesztsrt (IIED) vezetje gy vli, hogy az afrikai termelknek minden joguk megvan ahhoz, hogy rintettnek rezzk magukat. Az IIED kutatsa megllaptotta, hogy ha a vsrlk bojkottlnk az Afrikbl lgi ton rkez friss lelmiszereket, akkor az Egyeslt Kirlysg sznkibocstsa mindssze 0,1%-kal cskkenne.
Babltetvny Kenyban
„Radsul, az angliai szupermarketek hajlamosak arra, hogy elbb reagljanak a fogyaszti szeszlyekre, mieltt mg tancsot krnnek a szlltiktl", mondja Vorley. „A Tesconak nagyon vatosnak kell lennie, s be kell vonnia az embereket a vitba. Ha partnerknt beszlgetnk egy zletrl, akkor kell lennie egy prbeszdnek azokkal is, akik szembe fognak nzni a dntseid kvetkezmnyeivel". Ezttal a kenyai nvnyipar mondja azt, hogy nem volt prbeszd a krdsben. „Mi partnereknek tekintjk az angliai szupermarketeket" - mondja Jane Ngige, a Kenya Flower Council vezrigazgatja, aki Kenya virgexportjnak tbb mint 70 szzalkt kpviseli. „Nagyon meglep, hogy a Tesco nem kommuniklt velnk, kzvetlen a kzlemny kiadsa eltt. Egy perc, amg a mltnyos kereskedelemrl s piaci igazodsrl beszlnk, aztn a kvetkezben mr rdektelenn vlik a tma, rdektelenebb, mint a fejlett vilg sznlbnyomnak problmja, mely elvgja a kereskedelmi Afriktl. Ez nagyon zavar".
Ahhoz, hogy afrikai termel Angliba s az eurpai piacokra exportljon, egy kistermelnek szigor krnyezeti s erklcsi elrsokhoz kell ragaszkodnia, mely egy hosszadalmas s drga eljrs. Az afrikai termelk nagyon szoros egyttmkdsben dolgoztak egytt a szupermarketekkel, hogy kpesek legyenek betartani a szigor eljrsokat olyan minsgi termkeken keresztl, amelyekre fogyaszti igny van.
Ktszz kilomterre Kenya fvrostl, Nairobitl keletre Peter Ndivo, egy helyi farmer, tbb zsk bbikukorict juttat el a helyi gyjtpontra, mely csupn egy acllappal fedett kunyh bannligetek s kukoricamezk kztt. Ndivo egyike annak a 600 farmernek, aki egy nemzetkzi trsadalmi szervezet, a Care hasznos tevkenysgt lvezi a kenyai farmerek s a nemzetkzi piacok sszekapcsolsa ltal. t vvel ezeltt kitpte fldjn az sszes paradicsomot, kposztt s hagymt, hogy bbikukorica palntknak ksztse el helyet; egy olyan termnynek, amit soha nem ltott s nem is evett azeltt, de az exportpiaccal, mely biztos jvedelmet szavatolt, gy rezte semmit sem veszthet. „Csak azrt termesztem ezt, mert azt mondtk nekem, hogy ez az, amit msok nagyon szeretnek, s j rat fogok rte kapni" - mondja. „Kpes vagyok fizetni a lnyom tandjait". A zldbab s a takarmnyrpa, melyek alapvet lelmiszerek a szupermarketek polcain, az FPEAK vezetje szerint ezek luxuszldsgek, amelyek Kenya zldsgexportjainak tbb mint ktharmadt teszik ki, nem fogyasztja a belfldi piac. A kenyai termelk meglhetse, kztk Mr Ndivo is, veszlyben van.
Flnek attl, hogy egy egyszer log megblyegezheti a termkket a tudatos fogyasztk krben, ezltal bezrdik az a piac, amely a meglhetsket adja. „Ha az orszgoknak nincs szksgk arra, amit termelnk, akkor el fogok veszteni mindent s azok az emberek is, akiket alkalmazok a vetsi s aratsi munkkhoz" - mondja. A helyi piac nem akarja ezeknek a termkeknek a tredkt sem megvenni.
|