Cikkek : Itlia retteg az afrikai menekltektl |
Itlia retteg az afrikai menekltektl
A menekltgy slyos diplomciai feszltsgekhez vezetett nemcsak Olaszorszg s Tunzia, hanem Itlia s az Eurpai Uni kztt is. Roberto Maroni olasz belgyminiszter szerint azrt lenne szksg rendrket kldeni Tunziba, mert az afrikai orszg lthatan kptelen elejt venni a menekltradatnak. A tunziai kormny szvivje, Taieb Baccouche az al-Arabija televzinak kijelentette, nem csodlkozik az olasz javaslaton, hiszen Maroni "a rasszista szlsjobboldal" politikusa. (Maroni az szaki Liga tagja). A szviv hozztette, Rma javaslata elfogadhatatlan.
"A tunziai np elutastja, hogy idegen llam rendfenntarti llomsozzanak az orszg terletn" - jelentette ki. Hozzfzte, kizrlag a tunziai hatsgokat illeti meg a jog, hogy az orszgot elhagykat ellenrzsnek vethesse al. Tunzia ugyanakkor gretet tett arra, hogy megnveli a parti rsg ltszmt. A tuniszi kormnyzat szerint mr vasrnap megtettk a szksges lpseket. A parti rsg "jt nappall tve dolgozik, hogy elejt vegye a tovbbi menekltradatnak" - kzlte a kormnyzat. lltlag tbb szemlyt rizetbe vettek.
Nagy krds, hogy az ersts mire lesz elg. Rmt az is aggasztja, hogy Tunisz nem rulta el, hny fvel nvelte a parti rsg ltszmt. Radsul Olaszorszg gy rzi, hogy az arab orszg mintha nem is venn igazn komolyan ezt a jelensget. A tuniszi kormny ugyanis azt kzlte, hogy megrtst kellene tanstani Tunzia irnt az orszgban uralkod "rendkvli helyzet miatt", msrszt nem j jelensg, hogy menekltek indulnak tnak Eurpa fel.
Az elmlt t nap folyamn mintegy tezer tunziai meneklt rt partot a Fldkzi-tengeri Lampedusa szigetn. Csak vasrnapra virrad hajnalban 1500-an ktttek ki. Ennek rszben az az oka, hogy Zine el-Abidine Ben Ali tunziai elnk hatalmnak megbuktatst kveten kaotikus helyzet alakult ki az szak-afrikai orszgban. A rend mg mindig nem llt helyre: sok rendr nem volt hajland felvenni a munkt.
Tegnap lapzrtnk utn Franco Frattini olasz klgyminiszter Tunziba ltogatott, s logisztikai segtsget grt vendgltinak. Az olasz hatsgok lgihidat alaktottak ki Sziclia s Lampedusa kztt. Eddig mintegy ezer szemlyt szlltottak t Lampedusrl Szicliba. A lampedusai meneklttborban olasz mdiumok jelentsei szerint lerhatatlan llapotok uralkodnak. Itt ugyanis legfeljebb 850 szemlyt tudnnak elszllsolni. Sok menekltnek ezrt a fldn, a szabad g alatt kellett aludnia.
Rma les brlattal illette az Eurpai Unit. Roberto Maroni belgyminiszter egy televzis interjban kijelentette: "szak-Afrika felrobban, de az Eurpai Uni nem tesz semmit. Brsszel magra hagyta Olaszorszgot. Szemlyesen krtem az EU segtsgt, s azt vlaszoltk, hogy a krsre legkorbban kt ht mlva vlaszolhatjk meg. Nem tallok szavakat erre a brokratizmusra" - mondta. Hasonlan vlekedett Maurizio Sacconi szocilis miniszter, aki szerint ksbb az EU megrzi, milyen slyos helyzet llt el.
Lampedusa, az gret fldje
Lampedusa az szak-afrikai menekltek gyakori clpontja. A mindssze hsz ngyzetkilomteres sziget 120 kilomterre fekszik Afrika partjaitl. 2008 jliusa s 2009 jliusa kztt 20 ezer bevndorl hajzott az "gret fldjre".
Lampedusa a nincstelen afrikaiak szmra Eurpa kapujt jelenti. A Berlusconi-kormny sokat brlt bevndorlsi politikja nyomn rohamosan cskkent a menedkkrk szma. A 2009 jliust kvet egy vben mr csak ngyszzan hajztak ide. A 4500 fs Lampedusnak kt meneklttbora volt, a mostani rohamig mindkettt bezrva tartottk.
|