Cikkek : Afrika lesz a Kzel-Kelet lskamrja? |
Afrika lesz a Kzel-Kelet lskamrja?
Az ENSZ lelmezsi s Mezgazdasgi Szervezete (FAO), a Nemzetkzi Intzet a Krnyezetvdelemrt s Fejldsrt (IIED) s a Nemzetkzi Alap a Mezgazdasgi Fejldsrt (IFAD) ltal ksztett kutats megllaptotta, hogy csupn az ltaluk vizsglt t afrikai orszgban az elmlt t vben 2,5 milli hektr termfld eladsrl vagy hossz tv brletrl szletett megllapods. A tanulmny kszti megjegyzik: ez valsznleg csak a jghegy cscsa, ugyanis a legtbb ilyen zletet nem hozzk nyilvnossgra.
A jelensg nem j, azonban az elmlt vekben egyre tbb s nagyobb terletet adnak brbe. A legjellemzbb a hossz tv, akr 50 vagy 99 ves brlet. A brlk legtbbszr magncgek, amelyeknek vagy rszben tulajdonosa a szrmazsi orszg kormnya, vagy valamifle kedvezmnyekkel tmogatja. Katar pldul valsznleg Kenyban fog 40 000 hektr fldet brelni, amelyrt cserbe hitelt nyjt egy jabb tengeri kikt megptshez. Szrinak Szudnnal van hossz tv megllapodsa, s Szad-Arbia is Szudnban, valamint Etipiban fog termelni. Az lelmiszer-biztonsg mellett a befektetket az is motivlja: a mezgazdasgi termkek rnak emelkedsvel s a biozemanyagok irnti kereslet fellnklsvel nagyobb hasznot hoz a termels.
Az afrikai orszgok legtbbszr brleti djat nem is krnek a fldrt, vagy csak nagyon keveset. Inkbb az motivlja ket, hogy a klfldi cgek tkt hoznak, fejlesztik az infrastruktrt, technolgiai jtsokat honostanak meg s j munkahelyeket teremtenek. Azonban szmtalan kockzatot is rejtenek ezek az zletek: Kenyban pldul nhny hnapja rendkvli llapotot hirdettek az lelmiszerhiny miatt - azaz egy olyan orszg ad brbe termfldet, amely maga is hinnyal kszkdik. A brbe adott fld pedig hivatalosan mindig "senkifldje", valjban azonban gyakran lnek ott psztorok vagy fldmvesek, akiket csak nagyon ritkn vonnak be a brletrl szl dntsi folyamatba. Nagy htrny az is, hogy a folyamat nem tlthat, gy nagy a korrupci veszlye is. A brlk radsul az rtkes terleteket keresik: egyedl Etipia esetben volt lehetsgk megvizsglni a krdst, s ott bebizonyosodott, hogy a vzhez, ntzshez s a piacokhoz legkzelebbi, legjobb minsg fldet adtk brbe.
Madagaszkr kormnya tavasszal rszben abba bukott bele, hogy az orszg termfldjnek felt akarta brbe adni 99 vre a dl-koreai Daewoo Logisticsnak. Az zletrt cserbe pnzt nem is, csak j munkahelyeket kapott volna annak az orszgnak a kormnya, amelynek lakossgnak tbb mint ktharmada nyomorog. Az ellenzk ezzel a hrrel tmegeket tudott mozgstani, s elldzte az elnkt. Az j vezet, a 35 ves Andry Rajoelinaazonnal felmondta a megllapodst.
Fldet azonban nemcsak Afrikban, hanem Pakisztnban, Kazahsztnban, a Flp-szigeteken, Indonziban s Ukrajnban is brelnek klfldi cgek, kormnyok. A brlk kztt pedig vannak amerikaiak s britek is. (Gyurcsny Ferenc januri, Omnban s Katarban tett ltogatsn is felvetettk a vendgltk: a fldgzrt cserbe befektetik lelmiszert termelnnek Magyarorszgon.)
Madagaszkr pldja azonban rvilgt arra, hogy a befektetk szmra is kockzatos lehet az zlet: habr egyre tbb afrikai orszg politikai helyzete stabilizldik, egy puccs vagy hatalomvlts knnyen meghisthatja a terveket.
A hadsereg mg tegnap is lvette az szak-nigriai Maiduguriban azt az pletegyttest, ahol elsncoltk magukat a Boko Haram szlssges iszlamista szervezet fegyveresei. A tmadsban lett vesztette a csoport msodik szm embere, de vezetje, Mohammed Yuszuf mintegy 300 kvetjvel egytt elmeneklt. Elzleg a katonk behatoltak egy mecsetbe, s ezutn puskaropogst lehetett hallani. A lvldzs utn mintegy 50 holttestet szmoltak ssze a mecsetben, s tovbbi tvenet az imahely udvarn.
|