Cikkek : Kong: Afrika titkos vilghborja |
Kong: Afrika titkos vilghborja
Kevss ismert, hogy a modern trtnelem egyik legpuszttbb hborja a Kongi Demokratikus Kztrsasgban jtszdott le. Az elmlt tizenegy vben millik vesztettk letket, mikzben legalbb kilenc afrikai orszg hadserege avatkozott be a kongi kormnyerk s a klnbz lzad fegyveres csoportok kztt az orszg feletti hatalomrt s a termszetes erforrsokrt vvott harcba.
Arrl is keveseknek van tudomsuk, hogy a konfliktusba beavatkoz legjelentsebb er a szomszdos Ruanda tuszi hadserege. A ruandai elnk, Paul Kagame szerint azrt van szksg a beavatkozsra, mert Ruanda szmra lland fenyegetst jelentenek a Ruandai Felszabadts Demokratikus Eri (FDLR), az a hutu milcia, mely az 1994-i npirtskor felbomlott hadsereg maradkt fogja ssze.
Egszen mostanig az Egyeslt llamok s a Nyugat diplomciailag Kagamt tmogatta. Janurban azonban Joseph Kabila kongi elnk szerzdst kttt Kagamval, amely lehetv tette a ruandai erk benyomulst kongi terletre az FDLR elleni harc cljbl. Megfigyelk ugyanakkor rmutatnak arra, hogy a hutu milcik messze nem jelentenek olyan nagy veszlyt, ami indokoln a tarts ruandai jelenltet Kong terletn - rja Howard W. French aThe New York Review of Books-ban.
Konszolidci s npirts
Ruanda kongi intervencija 1996-ban vette kezdett. Kt vvel korbban Kagame Ruandai Hazafias Frontja (RPF) elznltte Ruandt a szomszdos Ugandbl kiindulva, megdnttte a kormnyt Kigaliban s vget vetett a kb. 800 ezer tuszi s mrskelt hutu hallt eredmnyez npirtsnak. Amint Kagame kisebbsgi tuszi kormnyt hozott ltre Ruandban, ktmilli hutu meneklt ENSZ-tborokba Kong kt tartomnyba, az tmilli lakos, Ugandval, Ruandval s Burundival szomszdos szak- s Dl-Kivuba.
Az itt lv svnykincsek mellett tovbbi konfliktusforrs, hogy mr a gyarmatosts eltt a mai Ruanda terletrl jelents hutu s tuszi bevndorl hullmok rkeztek erre a terletre, ezek a ruandaiak pedig az utbbi vtizedekben az orszgrsz ellenrzsrt lland harcot vvtak a kongi kormnnyal.
Miutn Kagame konszolidlta a hatalmt Ruandban, ottani tuszik invzis csapatai trtek be szak- s Dl-Kivuba, hogy ldzzk a hutu milcikat s harcoljanak Mobutu Sese Seko harmincves diktatrja ellen, aki lltsuk szerint menedket nyjtott a ruandai npirts felelseinek. Ruandai s ugandai segtsggel j kormny jtt ltre Kinshasban Kabila vezetsvel. Amikor azonban Kabila 1998-ban utastst adott a ruandai csapatoknak Kong elhagysra, Kagame minden korbbinl szlesebb kr tmadst indtott a szomszdja ellen.
A kongi elnk csak azrt maradhatott hatalmon, mert Angola s Zimbabwe csapatokat kldtt a segtsgre. Angola attl tartott, Kong kiindul bzisa lehet a kormny ellen rgta lzad Jonas Savimbinek, akit az orszgban fellngolt polgrhbor legfbb felelsnek tartottak. Zimbabwnek pedig, gy tnik, felajnlottk, hogy rszesedhet a kongi svnykincs-vagyonbl.
Ebbl a konfliktusbl alakult ki Grard Prunier j knyvnek (Africa's World War: Congo, the Rwandan Genocide, and the Making of a Continental Catastrophe) megfogalmazsban "Afrika vilghborja", amelynek eddig megdbbent mdon 5,4 milli ldozata volt, vagyis jval tbb, mint brmely fegyveres konfliktusnak a msodik vilghbor ta. Ugyancsak emiatt kvetkezett be az ENSZ trtnetnek legnagyobb mret beavatkozsa tbb mint negyven orszg 20 ezer katonjval.
Nem csak a hutuk gyilkoltak
Az eddigi narratva szerint a tuszik 1994-es lemszrlsrt a gonosz hutuk voltak a felelsk, k teht "extremista gyilkosok", mikzben a tuszi RPF a "jogosan bosszll angyal", mely ugandai bzisairl kiindulva prblta elrni a npirts meglltst.
A szznapos npirts nem kizrlag a hutuk monopliuma volt, ahogy azt sokan gondoljk, az RPF ugyanis mdszeresen jrta a vidket, hogy fegyvertelen hutu parasztokat gyilkoljon (egy 1994. szi ENSZ-jelents szerint 25 s 45 ezer kztt volt a hutu halottak szma, m az USA nyomsra a jelentst nem hoztk nyilvnossgra). Prunier szerint Kagame "politikai kontrollt gyakorolt a terror fltt".
Kong ruandai invzijtl az amerikaiak azt remltk, hogy ki fognak rlni az egymilli lakos ENSZ-tborok, amelyek bzisul szolgltak a ruandai npirts f felelsei, a hutu hadsereg s az Interahamwe milcia bosszhes elemei szmra. Washington inkbb "elfordtotta a fejt". A hutu milcikat azonban 1996 novemberre elztk, onnantl kezdve pedig a konfliktus nemzetkzi jelleget lttt, amelyet Ruanda a Kongba meneklt hutu lakossga legyilkolsa rdekben folytatott. Ez ugyancsak nem volt az USA rdekei ellenre (az elldztt hutuk "a rossz fik", ahogy az akkori kongi amerikai nagykvet nyilatkozott).
A meneklttborokban trtnt gyilkossgok s az onnan tovbbmenekl szerencstlenek tragikus krlmnyei miatt Prunier szerint 1996-ban s 1997-ben 300 ezren vesztettk letket. Az ENSZ ltal kezdemnyezett vizsglatokat a Ruanda ltal tmogatott Kabila s Kagame akadlyozta, de Washington sem erltette a dolgot.
A Clinton-adminisztrci msokkal egytt a ruandai vezett az "j afrikai vezetk" kz sorolta, akik zleti szemlletek, akiknek egsz ms cljai vannak, mint Mobutu dikttornak vagy az iszlmista Szudnnak. Csakhogy ezek az j vezetk is tekintlyuralmi figurk katonai httrrel, akik "demokratikus" vlasztsok rvn jutottak hatalomra.
|