Az let a Csd-t nlkl
Egykor Afrika egyik legnagyobb tava lehetett, mra azonban eredeti nagysgnak alig egyhuszadt ri el.
Knnyen elkpzelhet viszont, hogy a Csd-t a globlis felmelegeds s az emberi beavatkozs hatsa miatt fokozatosan eltnik a trkprl.
Csd, Kamerun, Niger s Nigria kzs tava az utbbi negyven vben jelents vltozson ment keresztl: az tlagosan alig msfl mter mlysg t egykoron hatalmas kiterjedsnek ksznheten, igen sok ember vzelltst oldotta meg. Br fnykorban is a legmlyebb pontjn csak 7 mteres mlysget rt, de gy is a ngy orszg legalbb 20 milli lakosnak jelentett biztos meglhetst; nem csak ivvize, hanem gazdasgi ereje rvn is: a t krl l emberek java rsze ugyanis halszatbl tartotta fenn magt.
A visszahzd t azonban a halak szmra is a pusztulst jelentette. Halszat helyett, a krnyez lakossg immron mezgazdasggal knytelen foglalkozni a termkenyen htrahagyott tmedence terletn; csakhogy ez korntsem jelent biztos meglhetst. Pr v utn ugyanis az egykori tfenk talaja teljesen kimerl, s mivel nincs utnptls, a sivatagosodsnak ksznheten a Szahara egyre dlebbre hzdik.
A zsugorod Csd-t
J hat ezer vvel ezeltt mg 400 ezer ngyzetkilomteren terlhetett el a Csd-t; 1960-ban, geogrfusok 26 ezer ngyzetkilomterre becsltk a mrett; egy 2000-ben vgzett felmrs szerint azonban mr csak alig 1500 ngyzetkilomternyi terletet foglalt el. A vzutnptlst kt forrs biztostotta: egyrszt a jniustl augusztusig tart bsges monszunesk, msrszt a Csd-tba torkoll kt legnagyobb foly, a Chari s a Logone.
Br a Szahara szln tallhat t alapveten rzkenyen reagl a klimatikus vltozsokra, a BBC tudstsa szerint jelenleg korntsem csak a klimatikus vltozsnak ksznhet, hogy a kt nagy folybl mr csak alig kap utnptlst a Csd-t, illetve, hogy a monszunesk gyakorlatilag teljesen elmaradnak. Jonathon A. Foley s Michael T. Coe mr pr vvel ezeltt felhvtk a figyelmet arra, hogy a Csd-t krnykn l emberek drasztikus beavatkozsa a krnyezetbe legalbb olyan nagy jelentsggel br a t kiszradsra nzve, mint a globlis felmelegeds.
Domin-effektus
A szerzpros a Journal of Geophysical Research cm folyiratban megjelent cikkben arra a kvetkeztetsre jutott, hogy a termszetesnek mondhat vzszintvltozs adott fzisban, amikor is a t kisebb mretre hzdott vissza, az emberi beavatkozsnak ksznheten visszafordthatatlann vlt a t kiszradsa. A domin-hatsknt lert folyamat kezdetn a t krl l lakossg a visszahzdott t medrben s a t egykori partjai krl fogott bele a fldmvelsbe s az llattenysztsbe.
Az egykori szavanna s a t medrben kinv nvnyek drasztikus lelegeltetse kvetkeztben azonban a helyi koszisztma is teljesen felborult: a hinyz nvnyek immron nem voltak kpesek a fldbl s az atmoszfrba visszaforgatni a megfelel mennyisg nedvessget ahhoz, hogy kialakulhassanak a monszunesk. A monszunesk hinya miatt egyre radiklisabban kellett kihasznlniuk a kt nagy foly illetve a Csd-t immron utnptls nlkl maradt vizt: nemcsak kvetni kezdtk a visszahzd tavat, de a folykon hatalmas ermveket illetve ntzrendszereket ptettek ki. A meglhetshez s mezgazdasghoz szksges vizet immron a meg nem jul vzforrsokbl kellett biztostani.
Kudarcra tlt projektek?
Az egyik legnagyobb ilyen projekt ktsgkvl a j harminc vvel ezeltt elindtott Dl-Csd ntzsi Projekt. Az ermvel egybekttt ntzrendszer az eredeti tervek szerint kzel 700 ngyzetkilomternyi mezgazdasgi terletet ltott volna el ntzvzzel - csakhogy jelenleg a megptett csatornk alig 7 ngyzetkilomternyi terletet ltnak el vzzel.
A baj nem is a csatornk megptsvel volt: azt nagy beruhzsok rvn, tbb szz kilomter hosszan sikerlt kipteni, csakhogy mire elkszlt a csatornahlzat, addigra teljesen leapadt a Csd-t vzszintje. Kezdetben mg nagyvonalan bntak a lecsapolt vzzel: a csatornkba anlkl eresztettk bele a t vizt, hogy a clllomsokon kiptettk volna az ntzshez szksges berendezseket. gy gyakorlatilag a Csd-t vizt egyszeren a sivatag nyelte el a hetvenes vek kzepn.
A hatalmas ptkezsek gy egyelre rossz mennel kezddnek. Pedig a ngy "tulajdonos" orszg most ismt egy nagy mestersges beavatkozson tri a fejt: a tervek szerint a Chari folyhoz viszonylag kzel es Kong folybl kvnnak vizet pumplni a Csd-t egyik legfontosabb utnptlst biztost folyba. Br a ngy orszg ltal alaptott Csd-medence Bizottsg mr sszeszedte a megvalsthatsgi tervekre fordtand 2 milli dollrt, sokan ktkedve fogadjk a tervet. Ugyanis egyrszt hatalmas sszegeket kellene fordtani a duzzaszt s az temel rendszerek kiptsre, msrszt az alapvet problma csak tovbb toldna ms helysznre, vagyis a Kong foly korltlan kizsigerelshez vezetne.
|