Cikkek : Beváltotta a hozzá fűzött reményeket Afrika első elefánt-aluljárója |
Beváltotta a hozzá fűzött reményeket Afrika első elefánt-aluljárója
Már körülbelül három tucat elefánt használta a Kenya-hegy lejtőit a lentebb elterülő erdőségekkel és alföldekkel összekötő "elefánt-aluljárót", amely Afrika első ilyen építményének számít.
A 4 és fél méter magas aluljáró egy forgalmas út alatt húzódik. Segítségével egyrészt elkerülhetők a balesetek és a termés megkárosítása az állatok vonulásakor, másrészt az elefántok táplálék- vagy párkeresés céljából könnyedén átjárhatnak a mintegy kétezer egyed számára élőhelyül szolgáló hegyi területek és az ötezer elefántnak otthont adó síkvidékek között.
A 250 ezer dollárból - mintegy 50 millió forintból - megépített alagút, melyet trágyával és szénával próbáltak "vonzóbbá" tenni az ormányosok számára, tavaly karácsonykor nyílt meg, és az első bika január 1-jén haladt át rajta. A Tony névre keresztelt állat később két fiatalabb társával is visszatért, azóta pedig már több elefánt használja az átjárót.
Az alagút nem önmagában áll: két oldalán összesen 14 kilométer hosszú folyosó hosszabbítja meg. Ezzel együtt a beruházás 1 millió dollárba (198 millió forint) került. A tíz évig eltartó munkálatok akkor kaptak nagyobb lendületet, amikor Richard Branson, a Virgin Group vezetője 250 ezer dollárt adományozott a célra. Később a holland kormány és más szervezetek is támogatták a beruházást, két helyi farm pedig jelentős földterületet ajánlott fel a folyosó kialakításához.
"Ez a fantasztikus élővilág egyre inkább széttöredezik Afrika-szerte a növekvő emberi népesség miatt. Ha azt akarjuk, hogy Afrika élővilága fennmaradjon, ehhez hasonló megoldásokat kell találni, azaz folyosók segítségével meg kell őrizni a kapcsolatokat... Azt hiszem, ez jó példa arra, milyen kompromisszumokat lehet hozni az emberi érdekek és a vadon élő állatok túlélésének összeegyeztetése érdekében" - magyarázta Iain Douglas-Hamilton brit zoológus, a londoni székhelyű Save the Elephants (Mentsük meg az elefántokat) nevű nonprofit állatvédelmi szervezet alapítója. A szakember elismerte, hogy az alagút megépítése - bár jelentősége szimbolikus - meglehetősen drága volt, ezért a jövőben valószínűleg olcsóbb megoldásokkal is élni kell, így például szóba jöhet a forgalom leállítása bizonyos pontokon az elefántok átvonulásakor.
A kenyai elefánt-aluljáró az első Afrikában, de nem a világon: hasonló alagutak találhatók Kínában és Indiában is, sőt Indiában egyes helyeken felüljárókat is kialakítottak.
|