Cikkek : Utcára vonultak az alulfizetett dél-afrikai orvosok |
Utcára vonultak az alulfizetett dél-afrikai orvosok
A dél-afrikai orvosok tömegtüntetést szerveztek péntekre, hogy 50 százalékos béremelést követeljenek, valamint felszólítsák a kormányt, hogy avatkozzon be az állami kórházakban zajló válságba. A tüntetésre hetek óta tartó sztrájkőrség és egy múlt havi, az alulfizetettség és a gyógyszer- illetve eszközhiány miatti , valamint a 36 órás műszakok elleni illegális sztrájk után került sor.
A Dél-Afrikai Orvosszövetség (SAMA) azért hirdette ki a sztrájkot, mivel a kormány tavaly július óta nem emelte a béreket. "Ideje az utcára vonulnunk és közölnünk követeléseinket. Voltak már tüntetések, ez most már a következő lépés" - mondta el a SAMA elnöke, Denise White az AFP-nek. A 17 ezer tagot számláló orvosszövetség szerint egy független felmérés azt mutatta, az állami alkalmazott orvosok 50-75 százalékban alulfizetettek.
Dél-Afrikában több, mint 14 ezer állami alkalmazott orvos dolgozik, ők látják el a 48 milliós lakosság 80 százalékát, azokat, akik nem engedhetik meg maguknak a privát orvosi ellátást. A dél-afrikaiak 43 százaléka kevesebb, mint két dollárból él naponta.
"Követeljük az alapbérünk 50 százalékos emelését, hogy azonos szinten legyen más szakmákéval" - jelentette ki White. "A tárgyalások kezdetén a munkáltató egy szánalmas ajánlatot tett, amely nem volt több öt százaléknál. Ez még jobban felmérgesítette az orvosokat." A gyakornokok a levonások után kevesebb, mint 1000 dollárt (mintegy 200 ezer Ft) visznek haza, a szakorvosok körülbelül ennek kétszeresét, állítja az Orvosok Egyesült Fórumának helyettes elnökasszonya, Mpho Mohlala. White szerint az állami és magánorvosok három tartományban vonulnak fel fekete karszalaggal, amely a "haldokló egészségügyet jelképezi".
"Nem adjuk meg a megfelelő alapellátást a betegek számára. Ez nem igazságos a betegeknek. Gondolják, hogy 36 órás nemalvás után az ember helyt tud állni egy műtétnél? Egyszerűen nem működünk" - mondta Mohlala. "Az orvosok tömegével hagyják el az országot, mennek dolgozni a tengerentúlra és nagyon sok orvos cseréli fel az állami kórházakat a magánszektorra."
Az egészségügyi minisztérium tudomásul vette a kihívásokat, azonban szerintük a "vészmadár" média kelti az egészségügyi szektor válságának hírét. Azonban míg az egészségügyi intézmények között a kiválótól a botrányosig minden megtalálható, a SAMA szerint valamennyien létszám- és eszközhiánnyal küzdenek.
A pénteki tüntetés előtt a múlt hónapban az elégedetlen orvosok egy csoportja már sztrájkolt. Dél-Afrikában az egészségügyi szektorban tilos sztrájkolni, mivel az orvosok a rendőrséggel, a hadsereggel és az ápolónőkkel együtt "alapszintű szolgáltatást nyújtanak". A múlt hónapban az egészségügyi minisztérium majdnem elbocsátott 400 sztrájkoló orvost, azonban a sztrájk lefújása után csak végső figyelmeztetést adtak. A minisztérium állítása szerint a pénteki tüntetést illegálisnak tekinti, azonban a SAMA azt mondta, a tüntetés jogszerű és nem ellenkezik a nyilvános gyűlésekre vonatkozó rendelkezésekkel.
|