Cikkek : Tz vres vet kezd ellrl Afrika elfeledett bezzegorszga |
Tz vres vet kezd ellrl Afrika elfeledett bezzegorszga
Fogytn a kenyr, a benzin, a katonk s a lzadk fegyverkeznek, a klfldiek meneklnek, a hatrokat lezrtk Elefntcsontparton, Afrika valaha leggretesebb orszgban. Az egykori francia gyarmaton a testvrgylletet llami ideolgiv emel elnk kapaszkodik a szkbe, br a fggetlen megfigyelk szerint elvesztette a mlt heti vlasztst. Elefntcsontpart tz vet replt vissza az idben nhny nap alatt, hogy jrakezdje trtnetnek egyik leglehangolbb idszakt.
"Hatalmas most itt a feszltsg. Senki nem dolgozik, az irodk zrva vannak. Mindenki otthon l, s vr" - gy rta le a ht elejn az Elefntcsontpartot ural lgkrt az orszg egyik ismert rja s jsgrja, Venance Konan, akit telefonon rt el a Guardian cm brit lap. Az orszg mlt cstrtkn vgta el magt a vilgtl, akkor a hadsereg lezrta a hatrokat, s korltozni kezdtk a sajt munkjt.
A nyugat-afrikai orszgban 2000 ta nem tartottak elnkvlasztst, a jelenlegi elnk tves ciklust vrl vre tolta ki a vlasztsok elhalasztsval, mg vgl a mlt heti elnkvlasztson a vlasztsi bizottsg szerint veresget szenvedett. Az ENSZ, a vlasztst figyelemmel ksr fggetlen megfigyelk s az Eurpai Uni is az ellenzk vezrt ismerte el gyztesnek, a hatalomban lv elnk azonban csalsra hivatkozva sajt gyzelmt hirdette ki. Szombaton a jelenlegi elnk s az ellenzk vezre is feleskdtt, s mindkett sajt kormnyt alaktott.
Laurent Gbagbo hatalomban lv elnk oldaln az orszg hadserege s rendrsge, Alassane Ouattara ellenzki vezr mellett a szintn jl felfegyverzett, az orszg szaki rszt ellenrz lzadk llnak harcra kszen. Az orszgban, ahol nyolc ve vres polgrhborhoz vezetett ez a szembenlls, most az ellenzk hvei tntetseket szerveztek s gumiabroncsokat gettek, a rendrsg pedig megrohamozott egy ellenzki negyedet, embereket vert ssze, majd tartztatott le, tovbb lezve a feszltsget.
A New York Times ltal megszlaltatott helyi diplomatk szerint a hasonl provokcik miatt knnyen fellngolhat az erszak, amely az egsz orszgban sztterjedhet. Az ellenzki Outtara kinevezett miniszterelnke, Guillaume Soro korbbi lzadvezr az Europe 1 francia rdinak azt mondta, hogy a bks megoldst rszestik elnyben, de ha Gbagbo elnk tovbb ragaszkodik a hatalomhoz, "nem lesz ms vlaszts", s "fegyveres felkelssel kell szembenznie". Elefntcsontpart kereskedelmi kzpontjban, Abidzsnban a vlasztst kvet tntetsek miatt a rendrsg egy hetes jszakai kijrsi tilalmat vezetett be.
Mintagyarmatbl megosztott vlsgvezet
Elefntcsontpart tbb mint egy vtizede vergdik politikai patthelyzetben. A korbban Nyugat-Afrika mintaorszgnak szmt, 30 ven t virgz orszgot az 1990-es vekig diktatrikus egyprtrendszerben kormnyoztk, amelyet a gazdasgi nehzsgek miatt vltottak fel a tbbprti demokrcival, de az j aranykor helyett a megosztottsg, a puccsok s a politikai intrikk uraljk azta a politikt.
Elefntcsontpart jelenlegi elnke mg ellenzki vezrknt, 1995-ben dobta be a kzbeszdbe az "elefntcsontparti" identitst, amely az vek sorn kirekeszt, idegengyll ideolgiv vlt. A dli politikusok megkrdjeleztk az orszg szaki rszn l, klfldi (Burkina Faso-i, mali) skkel rendelkez afrikaiak llampolgrsgt, ami az orszgot szak-dli, illetve muszlim-keresztny alapon is megosztotta. A gylletkeltst tbbek kztt kicsinyes hatalmi cl motivlta: a hatalomban lv elnk szrmazs alapjn trvnnyel zrta ki a 2000-es elnkvlasztsrl egyik veszlyes vetlytrst, az szakiak jelltjt, Ouattart.
Rgi ellenfelek a csatatren
Gbagbo tz vvel ezeltt pont ugyanolyan helyzetben kerlt a hatalomba, mint amilyen helyzetben most prblja magnl tartani az elnki tisztet. Eldje, a katonai puccsal elnkk vl Robert Gui tbornok a 2000-es vlaszts elvesztsekor feloszlatta a vlasztsi bizottsgot, s gyztesnek kiltotta ki magt, Gbagbo hvei azonban utcra vonultak, s elkergettk. Gbagbo most szintn semmisnek mondta a vlasztsi bizottsg ltal bejelentett veresgt, s a hveibl ll alkotmnybrsggal mondatta ki, hogy gyztt. Mikor Gbagbo hvei megdntttk a puccsista tbornok hatalmt, Ouattara j vlasztsokat krt, Gbagbo azonban tartotta magt a kirekeszt ideolgihoz.

Egyenruhsok kutatnak ellenzkiek utn
A konfliktus 2002-ben teljesedett ki polgrhborv, azta ellenrzik az orszg szaki rszt lzad milcik. A harcokat 2003-ban egy hatalommegosztsi megllapods zrta le, aminek ksznheten az szakiak miniszterelnkt adhattak az orszgnak, de a kirekeszt ideolgit tovbbviv, 2000-ben megvlasztott Gbagbo elnk hatalmon maradhatott.
Bkthetetlen krzis, megugr rak, menekl klfldiek
Ouattara s kormnya egy rgi luxushotelban rendezkedett be, amelyet az ENSZ bkefenntarti vdenek, Gbagbo pedig az elnki palotbl prblja irnytsa alatt tartani az orszgot. Vasrnap s htfn az Afrikai Uni kldtteknt Thabo Mbeki korbbi dl-afrikai elnk prblt kzvetteni a kt fl kztt, de a trgyalsok kudarcba fulladtak.
A BBC szerint kedden a lezrt orszgban mr hiny volt az alapvet lelmiszerekbl is, mivel az erszaktl tart kereskedk bezrtk a raktraikat. Az emberek nem jutnak zemanyaghoz s gzhoz sem, mikzben az orszgban rohamosan emelkedni kezdett a cukor, a hs s a burgonya ra is. Elefntcsontpartrl a konfliktustl tart nemzetkzi vllalatok elkezdtk kimenekteni nlklzhet munkatrsaikat, s mg az ENSZ is kivonja alkalmazottainak tbbsgt. Az ENSZ jelenleg mintegy 9000 bkefenntartt is llomsoztat az orszgban, a katonk egyelre a trsgben maradnak.
|